Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z udziałów w spółce z o.o. i czy jak komornik dowie się, że dłużnik jest udziałowcem

komentarze 2

Pytanie: Przeczytałem Twój artykuł właśnie,( bardzo ciekawy ) o zakładaniu spółek z o.o. przez osoby zadłużone. Właśnie jestem na etapie, powiedzmy ” szukania innej drogi”, która umożliwiłaby mi w końcu na rozpoczęcie od nowa działalności, dzięki której może zacznę w końcu po 4 latach żyć.

Po utracie wszystkiego – dosłownie – od rodziny,dzieci po majątek, firmę, którą budowałem przez 8 lat oraz życiu na pokoju za granicą. – rozpocznę w miarę normalne życie, gdzie słowo normalne jest mocno powiedziane.

Otóż, chcę rozpocząć na nowo działalność w kraju, ale nie uśmiecha mi się status osoby prowadzącej działalność. Myślę o spółce z o.o. ,ale niestety przeszkodą jest jeszcze egzekucja komornicza. Chciałbym przyspieszyć jej spłatę stąd myśl o powrocie do biznesu.

Ten artykuł mówi o tym właśnie co już było wiadomo w 2013 roku, nie wiem na ile przepisy do dnia dzisiejszego się w tej sprawie zmieniły. Moja wiedza mówi także ,że takie egzekucje mają miejsce w przypadku posiadania spółki bądź posiadania udziałów czy to większościowych czy mniejszościowych. Polegają one na sprzedaży wielkości udziałów w spółce oraz wyprzedaży majątku jej, a pieniądze ze sprzedaży są zwracane współwłaścicielowi w takich procentach do jakich wielkości posiadał udziały w tejże spółce.

Pytanie do Ciebie, czy faktycznie takie ryzyko istnieje? czy gdybym miał spółkę w 100% udziałem własnym to czy tę spółkę komornik postawi w stan upadłości i wyprzeda moje 100%? Majątek tejże spółki zostanie wyprzedany? czy też to nie taka prosta sprawa prosperującą spółkę od tak zabrać i sprzedać, a dłużnika jak zwykle zostawić bez możliwości zarabiania i spłacania zobowiązań. Pytanie też, po jakim czasie od rejestracji jest w stanie się ów komornik dowiedzieć, że posiadam taką spółkę?

Odpowiedź: Komornik może prowadzić egzekucję z udziałów dłużnika które ten ma w spółce z o.o. natomiast nie może jej postawić ani w stan upadłości ani likwidacji i spieniężyć jej majątku celem zaspokojenia wierzyciela udziałowca a nie spółki z o.o. Nawet, jeżeli udziałowiec ten ma 100% udziałów.

Praktycznie, znalezienie nabywcy na udziały w spółce, nie jest łatwe. A żeby w ogóle doszło do licytacji, to wartość udziałów musi wycenić biegły. Koszty takiej wyceny są wysokie i musiałby je z góry pokryć wierzyciel egzekwujący; zapewne wielu wierzycieli odstraszyłoby to i zrezygnowaliby z zamiaru prowadzenia egzekucji z udziałów.

Egzekucję można prowadzić nie tylko z samych udziałów ale i z dywidendy przysługującej udziałowcowi.

Nadmieniam jednak, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 14.09.2005, III CZP 57/05, z mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów dłużnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wierzyciel NIE może wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników.

Wraz z zarejestrowaniem spółki z o.o. Twoje dane jako wspólnika zostałyby wpisane do KRS i praktycznie od razu komornik mógłby się dowiedzieć, że jesteś udziałowcem czyli wspólnikiem (jedynym). Nie jestem pewien, czy na zapytanie do Krajowego Rejestru Sądowego o to, czy figurujesz jako udziałowiec, komornik uzyskałby odpowiedź tzn. czy KRS jest w stanie sprawdzić to w systemie (podejrzewam, że tak). Istnieje jednak niejeden komercyjny serwis umożliwiający takie sprawdzenie (np. LexisNexis – sam korzystałem) i zapewne z takiej drogi sprawdzenia komornik albo wierzyciel mógłby skorzystać. Wystarczy nawet w Google wpisać imię i nazwisko + KRS i będzie można zobaczyć czy ktoś z takim imieniem i nazwiskiem i rocznikiem figuruje w KRS (a uiściwszy opłatę, dowiedzieć się w jakim charakterze figuruje i w którym podmiocie).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 15 Ocena średnia: 4.1]

15/12/2015

Komentarze do 'Egzekucja z udziałów w spółce z o.o. i czy jak komornik dowie się, że dłużnik jest udziałowcem'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dzień dobry.
  Przez własną głupotę wpędziłem się w długi w JDG, kilku klientów zalega mi z płatnosciami przez co straciłem płynność i zalegam z płatnościami u moich dostawców.
  Jestem w kontakcie z hurtowniami z których biorę towar i z większością dogadałem się ale 4 z nich zaczęły mnie windykować. Za jakiś miesiąc spodziewam się pierwszego komornika a wtedy nie zapłace podatków i leżę.
  Do windykacji moich dłużników zatrudniałem nawet dwóch detektywów i zawszę slyszę że dłuznicy nie maja majatku w Polsce a przebywaja w miejscu nie znanym.
  Moje pytanie, czy otwierając spółkę z o.o. w której będę miał 5-10% a reszta udziałow będzie należała do spółki LTD dam radę opóźnić egzekucję na rok, potrzeba mi dokładnie tyle czasu aby wyjść na prostą.
  Mam dwa wyjścia albo odroczyć egzekucję o rok i wszystko spłacić albo wpakować się w jeszcze większe kłopoty i z długami wyjechać z kraju.

  alojz

  4 Sie 17 03:45

 2. Jak Pan zapewne wie, Pańskich długów komornik nie może egzekwować z majątku spółki z o.o. nawet jeśli będzie Pan jej prezesem i udziałowcem. Komornik może wówczas zająć Pana zyski z udziałów jak i same udziały zlicytować ale w mojej karierze windykatora jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby komornik skutecznie zajął zyski z udziałów dłużnika. Może dlatego, ze spółki były w złej kondycji, nie wiem. Nie znam się na księgowości spółek z o.o. i nie wiem, czy można jakoś kombinować z tymi zyskami, żeby komornik ich nie zajął. Nie spotkałem się też ze zlicytowaniem udziałów; żeby tego dokonać, to biegły rewident musi je wycenić a to sporo kosztuje wierzyciela (zaliczka na wycenę).

  admin

  4 Sie 17 08:33

Skomentuj