Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczki społecznościowe, cesje wierzytelności a działalność gospodarcza

skomentuj

Pytanie: Jakiś czas temu znalazłem Pańskiego bloga i jestem pod dużym wrażeniem zawartych tam treści. Wykonał Pan kawał dobrej roboty. Jednak jak to niestety bywa, nie do końca znalazłem odpowiedź na wątpliwości które mam. Prosiłbym o pomoc. Mianowicie chodzi o zawieranie umów cesji wierzytelności na portalu kokos.pl. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, pracuję na etat. Kupione długi windykuję prywatnie. Czy są jakieś ograniczenia co do ilości zawieranych umów cesji, aby nie zostało to podpięte pod działalność gospodarczą. Od każdej cesji składam PCC3 i odprowadzam 1% do US, oraz przy Picie rocznym rozliczę to jako przychody z praw majątkowych. Czy jest jakaś podstawa abym podlegał pod DG? Proszę o odpowiedź. Druga kwestia – czy udzielając pożyczek społecznościowych powinienem działać jako przedsiębiorca?

Odpowiedź: Oczywiście, że są to należności uzyskiwane z praw majątkowych, nie jest to działalność gospodarcza. Pod warunkiem, że jest to faktyczny zakup – przenosi pan na siebie ryzyko związane z odzyskiwaniem takich należności a nie jest to cesja powiernicza – do windykacji. Nie ma tu żadnych ograniczeń ilościowych, kwotowych, ciągłości. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18.05.2010 r. sygn. akt II FSK 47/09. Sprzecznego orzecznictwa nie znam, zapewne takowego nie ma.

Jak chodzi o drugie pytanie, to w tej kwestii Naczelny Sąd Administracyjny wydał sprzeczne wyroki, oczywiście każdy w innej sprawie. A zatem w jednym z wyroków sąd uznał iż udzielanie pożyczek społecznościowych nie jest działalnością gospodarczą a w innym, przeciwnie, że jest to działalność gospodarcza. Dlatego też oraz dlatego, że wyrok ma moc tylko w danej sprawie – indywidualnego podatnika, powinien Pan zwrócić się do Dyrektora Izby Skarbowej właściwej dla Pana z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej czyli w odniesieniu do Pana tzn, czy może Pan udzielać pożyczek społecznościowych jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czy jednak musi Pan zarejestrować DG i rozliczać się jako przedsiębiorca. Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej będzie dla Pana wiążąca.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

14/12/2015

Skomentuj