Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Planowanie, przygotowanie przestępstwa – pobicia, czy jest karalne?

komentarzy 6

Pytanie: Poszukiwałem płatnych ochotników na wpierdol kolesiowi który jest teraz z moją byłą dziewczyną i on dowiedział się o tym, nawet zostałem nagrany przez jego kolegę. Dziewczyna zadzwoniła do mnie i powiedziała, że już byli na policji że policjant powiedział, że mnie wsadzą. Ile mi grozi za coś takiego?

Odpowiedź: Przygotowywanie się do popełnienia przestępstwa, planowanie popełnienia przestępstwa nie jest w Polsce karalne poza nielicznymi wyjątkami jak przygotowywanie zamachu stanu albo zamachu na jednostkę wojskową albo obiekt o znaczeniu obronnym albo do fałszowania pieniędzy albo do podrobienia dokumentu albo do wzięcia zakładnika tudzież do sprowadzenia niebezpieczeństwa dla wielu osób i może jeszcze kilka innych ale nie jest karalne planowanie i przygotowywanie pobicia jednej osoby.

Nic więc Panu nie grozi jak chodzi o kodeks karny. Jest szansa jednak, że ów człowiek – nowy chłopak Pana byłej dziewczyny uzna, że kara się Panu należy i on też zacznie planować i przygotowywać wpierdol – przeciwko Panu. Ja bym na jego miejscu już przygotowywał i to też nie będzie karalne (no chyba że on powie panu o tym, że dostanie Pan wpierdol, wtedy to będzie groźba bezprawna). Moim zdaniem to błąd, że w kodeksie karnym przygotowywanie takiego przestępstwa nie jest karalne.

Patrzcie no, przygotowanie do popełnienia przestępstwa można tak czynić (udawać że się czyni), żeby ten przeciwko któremu (niby) jest przygotowywane, dowiedział się o tym. Np. żeby ktoś mu powiedział, że słyszał, że Ty ekipę przeciwko niemu montujesz, bo Ci kasy nie oddaje. No co, niekaralne, bo Ty mu nie pogroziłeś, tylko ktoś mu o tym powiedział (tak naprawdę, na Twoją prośbę) niby życzliwie. Nie była to zatem groźba bezprawna – karalna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/12/2015

Komentarze do 'Planowanie, przygotowanie przestępstwa – pobicia, czy jest karalne?'

Subscribe to comments with RSS

 1. a o podżeganiu do popełnienia przestępstwa Pan słyszał może?

  Mat

  7 Sty 16 12:13

 2. Nigdzie tu nie ma podżegania czyli namawiania skierowanego do określonej osoby.

  admin

  7 Sty 16 12:39

 3. Jeśli planuje napad na bank. Nazbierałem narzędzi do zrobienia podkopu, plany np. geodezyjne (żeby były legalnie pozyskane) itd. Nagle przypadkiem policja znajduje te plany w moim mieszkaniu. Co wtedy? Nie widac, zebym porzucal zamiar ani inne takie takie.

  knyp

  15 Lis 17 18:56

 4. No cóż, wygląda na to, że nie jest to karalne.

  admin

  16 Lis 17 07:58

 5. No to wracam do planowania ;p

  knyp

  24 Lis 17 11:29

 6. Tylko nie zrób nikomu krzywdy.

  admin

  24 Lis 17 20:19

Skomentuj