Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie od komornika do osobistego stawiennictwa i spłata długu z pominięciem komornika

skomentuj

Pytanie: Otrzymałam wezwania od komorników do stawienia się w kancelarii tych komorników w celu udzielenia im wyjaśnień.

1. Komornik z Gdańska wysłał wezwanie do Gdyni – miejsce mojego zameldowania, gdzie mieszkają moi rodzice, ja natomiast nie przebywam tam od 8 lat. Zawiadomienie zostało po prostu wrzucone do skrzynki. W tym przypadku mam obawy, że komornik będzie nachodził moich rodziców, czego oczywiście bym nie chciała. Ja mieszkam dobrych 500 km dalej, w Częstochowie. Niestety nie wiem na czyje zlecenie pracuje ten komornik.

2. Komornik z Częstochowy, wezwanie wrzucone do skrzynki w miejscu zamieszkania. Dziś, dokładnie pól godziny temu odwiedził mnie w miejscu gdzie prowadzę działalność. Nawet miły, ocenił sprzęty biurowe czyli ruchomości jako bezwartościowe, ale musiałam zadeklarować chęć spłaty.

Zastanawiam się więc co teraz mogę zrobić? Jeśli chodzi o pierwszego komornika (tego z Gdańska) nie chciałabym żeby nachodził moich rodziców bo mogą tego psychicznie nie wytrzymać. Natomiast w kwestii tego drugiego – czy jest jakakolwiek możliwość rozmów z wierzycielem o spłacie bezpośrednio u niego? Bo owszem komornik miły, zajmować na razie nic nie chce, ale z jego opłatami w życiu nie będę w stanie tego zadłużenia spłacić.

Odpowiedź: Nie musi Pani stawiać się u nich w kancelarii, może Pani wyjaśnienia wysłać pocztą a dokładniej to najpierw zapytać pisemnie o jakie wyjaśnienia im chodzi, dotyczące czego. Komornicy nie mogą żądać od Pani wyjawienia im Pani majątku. Może Pani im od razu dopisać, że na chwile obecną nie ma Pani możliwości regulowania zadłużenia. Komornikowi z Gdańska w ramach właśnie wyjaśnień proszę napisać, że mieszka Pani w Częstochowie no i wypadałoby podać mu adres zamieszkania. Proszę napisać, że nie przebywa Pani w miejscu zamieszkania.

Nawiasem mówiąc, w kodeksie postępowania cywilnego przy egzekucji jest mowa o adresie zamieszkania dłużnika a nie o adresie zameldowania.

Może Pani spłacać dług bezpośrednio na konto wierzyciela mimo tego, że komornik prowadzi egzekucję. Opłata stosunkowa czyli prowizja komornika wynosić będzie wówczas 5% a nie od 8-15%

Może Pani spróbować wytłumaczyć wierzycielowi aby wycofał wniosek egzekucyjny czyli żeby komornik umorzył postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela gdyż wówczas szybciej spłaci Pani mu dług, przeznaczając na to także te pieniądze które komornik ścigałby od pani dla siebie jako opłatę stosunkową. Może Pani poinformować wierzyciela (i niech się dowie u komornika jeżeli nie wierzy) że aktualnie nic komornik od Pani nie ściągnie i wpłaty od Pani będą dobrowolne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

09/12/2015

kategoria komornik

Skomentuj