Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bliska przedawnieniu, dobrze udokumentowana wierzytelność gospodarcza. Tylko nie do firmy windykacyjnej!

komentarze 2

I kolejny mail sprzed lat kilku:

Mam problem z odzyskaniem mojej wierzytelności od kontrahenta, dotyczy to faktur z 09,10,11.2011 za usługi transportowe, faktury sa podpisane , umowy nie mam tylko składałam oferte , mam także potwierdzenie salda ze stycznia 2012r , polubownie odzyskałam trochę pieniedzy a troche długu spłacili dając mi naczepę wywrotkę ale pozostało jeszcze 141tys. nie chce już żadnych maszyn bo takowe mi oferowali ciężko je sprzedać a mi potrzebna gotówka na zakup paliwa bo świadcze usługi transportowe. Z tego co wiem firma przekształciła sie w sp. z o.o. i tylko sprawa do sądu żeby nie przedawniły sie faktury a na to też trzeba mieć pieniądze i mam takie pytanie czy podjelibyście sie takiej sprawy o odzyskanie tych pieniędzy i czy na sprawę sądową wykładacie wy i jakie prowizje pobieracie.

Podpisane faktury oaz uznanie salda czynią napisanie pozwu prostym i wierzyciel może tego dokonać samodzielnie, bez zlecania prawnikowi. Opłata sądowa, jeżeli wierzyciel w takiej sprawie zdecyduje się na Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, to tylko 0,125% kwoty wierzytelności kierowanej do sądu czyli wartości przedmiotu sporu. Jednak w postępowaniu tradycyjnym można z takimi dokumentami (podpisane faktury i uznanie salda) uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym a opłata od pozwu też wyniesie w takim przypadku 0,125% wartości przedmiotu sporu. Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od razu po wydaniu przez sąd, umożliwia dokonanie zabezpieczenia roszczenia.

Proszę tylko nie pomylić się co do kwoty żądanej w pozwie i terminu od którego należy liczyć odsetki ustawowe gdyż jeśli się Pan pomyli, to sprawa trafi do postępowania zwykłego czyli sąd wyznaczy rozprawę i wówczas dłużej to potrwa (znacznie dłużej). Po napisaniu pozwu może mi pan przesłać mailem to zerknę, czy nie ma błędów oraz braków formalnych.

Sugeruję nie zlecać sprawy firmie windykacyjnej, bo może Panu przedawnić to roszczenie. W bałaganie albo w wyniku lenistwa albo licząc na to że w przedsądowej windykacji sprawę załatwią (udaje się to chyba coraz rzadszej generalnie) nie wniosą pozwu na czas – tego nie można wykluczyć. Zakusy na prowadzenie przedsądowej windykacji z pewnością będą gdy zobaczą, że firma – dłużnik działa dalej i że dług jest częściowo spłacony.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/12/2015

kategoria windykacja

Komentarze do 'Bliska przedawnieniu, dobrze udokumentowana wierzytelność gospodarcza. Tylko nie do firmy windykacyjnej!'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wszystko fajnie, tyle tylko, ze naleznosci z tytulu transportu przedawniaja sie juz po roku.

    PogromcaWspolnot

    3 Gru 15 15:37

  2. Mail jest sprzed kilku lat. Wtedy nie były przeterminowane. Po prostu czasem publikuję tu stare maile.

    admin

    3 Gru 15 15:49

Skomentuj