Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Żale pożyczkodawcy: żal dłużnika i czynny żal dla Urzędu Skarbowego z powodu niezapłacenia podatku od odsetek

skomentuj

I kolejny mail sprzed lat, w niegdysiejszej firmowej mojej poczcie znaleziony.

Zwracam sie do Panstwa o udzielenie mi informacji czy sprawa opisana poniżej ma jakies szanse powodzenia. W 2006 roku pożyczylam koledze w Kielcach 60 tys. zł. Były to pieniądze ze zlikwidowanych lokat bankowych, umówilismy sie na termin roczny, z odsetkami 6% rocznie. Pozyczkobiorca napisał oswiadczenie o wysokosci kwoty i o odsetkach. Po roku zaplacil mi 3900,00 i nadal mial moje pieniądze. Poniewaz nie mialam potrzeby żeby je zwrocił nadal nimi dysponowal. Po nastepnym roku otrzymalam nastepne 3900,00.W 2009 roku pożyczylam nastepne 100000,00. Nastąpił koniec wyplaty odsetek zarowno pierwszej jak i drugiej pożyczki. W ubiegłym roku w grudniu zwrociłam sie o zwrot calosci lub na poczatek odsetek. Obecnie, czyli po roku prawie sytuacja wygląda jak w 2009. Początkowo mial być sprzedany dom ale cena byla podobno za niska, potem umowa dzierżawy, potem założenie firmy, itd. Nie naciskalam do tej pory bo z jednej strony to kolega, miał kłopoty bo sie rozwodził itd. Jest włascicielem domu i przydomowej kilkuhektarowej dzialki. Jest obywatelem polskim i posiada paszport niemiecki. Przez ok 25 lat prowadził dużą firme budowlaną w Niemczech. Obecnie oficjalnie nie ma firmy, nie ma pieniedzy i nic nie robi., ale ma zamiar załozyc firme budowlaną w Polsce / wtedy wezmie kredyt w Polsce / Ma tez sprawe w sądzie o podział majątku z żoną. ktora oczekuje od niego 500 tys. ale sprawa sie toczy .On twierdzi ze umowa notarialna z żoną juz podzieliła majątek. Czy taka sprawa, zwrotu moich pieniedzy, ma szanse powodzenie bo w tej chwili nie wierze że ma w ogóle zamiar coś zaplacic. Z drugiej strony staram sie uwierzyc że ma klopoty. Czytając Państwa strone nie znalazlam informacji na temat udzialu fiskusa w windykacji. Wiem że takie pożyczki są opodatkowane a nie dopelnienie tego jest karane. Jak to sie ma do odzyskiwania tego typu długów?

Sądu, z tego co wiem, nie interesuje z urzędu to, czy został odprowadzony podatek od umowy pożyczki, poza tym jednak, to na pożyczkobiorcy ciąży obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Pożyczkodawca zobowiązany jest do opłacenia podatku z tytułu zysku z pożyczki a więc odsetek, ale dopiero wówczas, gdy faktycznie ten zysk odnotuje. Dla Ciebie zyskiem są owe już odzyskane odsetki, skoro owe spłaty przyporządkowałaś jako zapłatę odsetek a nie części owej wysokiej kwoty czyli pożyczonego mu kapitału. Tak logicznie rozumując, to trudno mówić póki co o zysku z tytułu już spłaconej części odsetek skoro pozostaje niezwrócony z grubsza cały kapitał. Jeżeli bardzo się boisz, to w pozwie o zapłatę zalicz te wpłaty jako zwrot części kapitału i problemu z niezapłaceniem podatku nie będzie, bo nie będzie podstawy. Albo po prostu zapłać teraz ten podatek od tych odsetek, nic Ci nie zrobią za to opóźnienie. Wykaż do tego na piśmie tzw. czynny żal i jesteś rozgrzeszona niczym na spowiedzi. Poza tym, tak niskie „narażenie na uszczuplenie należnego podatku” to tylko grzywna niewielka a nie więzienie. Jak napisałem jednak, odprowadź podatek, wyraź czynny żal na podstawie art. 16 Kodeksu karnego skarbowego i z głowy. Przepis ten tzn. art 16 § 1 KKS stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. A zatem, napisz że zapomniałaś złożyć zeznanie podatkowe odnośnie zysku z tych odsetek. I wiesz co? Nie płać na razie tego podatku, oni Ci wyznaczą termin na zapłatę tylko pamiętaj aby tego terminu dotrzymać, bo w przeciwnym razie nie uwzględnią Ci tego czynnego żalu.

Teraz co do windykacji… Nie ma co wierzyć lub nie wierzyć, tylko no właśnie, czym prędzej pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym do sądu wnieś. Skoro masz oświadczenie dłużnika o wysokości pożyczki i odsetek oraz potwierdzenia spłat odsetek od niego, to sąd powinien wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. A z takim nawet nieprawomocnym nakazem możesz udać się do komornika z wnioskiem o dokonanie zabezpieczenia roszczenia na majątku dłużnika: na owym jego domu i na owej jego działce. Po to, żeby nie „uciekł” Ci z tym majątkiem czyli żeby nie sprzedał komuś pozbawiając Cię możliwości odzyskania tych Twoich pieniędzy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

30/11/2015

kategoria podatki

Skomentuj