Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Firma windykacyjna wyciąga pieniądze od… jej bezrobotnego klienta

komentarze 2

Pytanie: Mam problem z odzyskaniem długu od osoby prywatnej. Dług – pożyczka udzielona w Poznaniu – wynosi co najmniej 30 000 złotych. Bo ktoś uzyskał 30 000 złotych a zobowiązał się oddać 36 000 złotych Główny dowód potwierdzający to zobowiązanie podpisane przez dłużnika. Dysponuje też potwierdzeniami przelewów bankowych i kopię maili wysyłanych do dłużnika. I innymi dokumentami które mogę wysłać jak będzie taka potrzeba. Jak na razie sprawę prowadzi firma windykacyjna. Problem w tym, że przede wszystkim nie podoba mi się stosunek osoby prowadzącej sprawę do mnie i do mojej sprawy. Do tego mnoży należne płatności. Jestem bezrobotnym bez prawa do zasiłku. O bardzo ograniczonych możliwościach finansowych Prowadzący sprawę pobrał na wstępie opłatę za załatwienie polubowne – bez skutku Teraz ma być skierowanie sprawy do sądu No i kolejna płatność i zaliczka ponad 2000 złotych na koszty sądowe. Odnoszę wrażenie że ten windykator przede wszystkim chce zarobić na mnie na kilka sposobów. Mnożąc koszty własne plus co odzyska w ramach windykacji. Może to wynieść średnio licząc co najmniej 5 000 złotych zanim odzyska dług Dla bezrobotnego bez większych oszczędności nie jest to kwota do przyjęcia. Czy Państwo podejmą się skutecznej windykacji należności bez mnożenia kosztów w trakcie realizacji zlecenia? Mam na myśli, że jedyny koszt jaki bym poniósłbym to prowizja od odzyskanej kwoty. Lub wszelkie rozliczenia odbędą się po całkowitym odzyskaniu długu. Jakie są Państwa koszty? Jaki był by orientacyjny czas realizacji zlecenia? Co do ostatniego pytania domyślam się, że łatwiej będzie na nie odpowiedzieć po zapoznaniu się ze sprawą i posiadanymi przeze mnie dokumentami.

Odpowiedź: Ja już nie zajmuje się windykowaniem na zlecenie. Pozew o zapłatę na podstawie pisemnego zobowiązania dłużnika jest tak prosty i łatwy do napisania, że nie trzeba zlecać windykacji do firmy windykacyjnej ani do prawnika, lecz można pozew stworzyć samodzielnie i uzyskać tytuł wykonawczy w tak bezspornej spawie. Jednym kosztem przy samodzielnym złożeniu pozwu jest tylko wpis sądowy. Wpis sądowy wyniesie 5% wartości przedmiotu sporu czyli licząc nawet od 36000 zł. będzie to 1800 zł. (a nie ponad 2000 zł.). Na Pana miejscu wypowiedziałbym umowę tej firmie i działał samodzielnie. Może Pan ograniczyć roszczenie w pozwie aby wpis sądowy był niższy; ograniczyć do dowolnej kwoty. Bynajmniej nie przepadnie Panu w ten sposób reszta wierzytelności. Roszczenia takie przedawniają się z upływem lat dziesięciu (zakładam ten termin nieprędko nastąpi w Pana przypadku). I tak też, uzyskawszy tytuł wykonawczy na część tej wierzytelności, przekona się Pan, czy komornikowi uda się ściągnąć ją z dłużnika. Jeżeli tak, to wtedy wystąpi Pan z pozwem o zapłatę reszty. A z egzekucjami komorniczymi to jest tak, że większość jest właśnie bezskutecznych…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

27/11/2015

kategoria: windykacja

Komentarze do 'Firma windykacyjna wyciąga pieniądze od… jej bezrobotnego klienta'

Subscribe to comments with RSS

  1. Chciałabym dowiedzieć się, czy w mojej sprawie istnieje możliwość przejęcia lub ściągnięcia wierzytelności. Należność główna to 1860 zł i odsetki od 24.08.2013 r. (ok. 500 zł). Jestem osobą fizyczną i posiadam prawomocny nakaz zapłaty. Sprawa została skierowana w mies. marcu br. do Komornika w Oświęcimiu, ale on jest kompletnie nieskuteczny w swoich działaniach. Sprawa dot. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Czy na tym etapie (tj. po umorzeniu postępowania u Komornika) istnieje możliwość skorzystania z usług poleconej firmy windykacyjnej?

    Arek

    22 Kwi 16 08:59

  2. Nie polecam żadnej firmy windykacyjnej.

    admin

    22 Kwi 16 10:32

Skomentuj