Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jakie raty u komornika aby uniknąć egzekucji z nieruchomości?

komentarzy 8

Pytanie: Historia wygląda następująco: moja mama wzięła kredyt, żeby pomóc swojej siostrze. Ta miała go spłacać. Niestety ciotka straciła pracę i przestała płacić raty. Niedługo potem prace straciła moja mama. W tej chwili jest na moim utrzymaniu. Kredyt nie był spłacany. Odezwał się komornik. Zajął mojej mamie konto, ale że ona nie pracuje, to nic to mu nie dało. Dzisiaj przyszedł list polecony od komornika sądowego informujący o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Moja mama jest współwłaścicielką mieszkania razem z moim ojcem oraz posiada 1/4 mieszkania odziedziczonego po babci. Czy może dojść do licytacji którejś z tych nieruchomości? Dług wynosi jakieś 9 tysięcy. Na jakie najniższe raty mógłby komornik przystać? Nie jest mi łatwo, ale jeśli nie będzie innego wyjścia, to ja będę musiała je spłacać…

Odpowiedź: Zapewne jak chodzi o nieruchomość mamy i ojca, to jest to wspólność małżeńska ustawowa. Jeżeli zatem ojciec nie jest ani kredytobiorcą solidarnym ani też nie wyraził na piśmie zgody na zaciągnięcie przez mamę kredytu, to komornik nie może zlicytować takiej nieruchomości. Bywa ze zajmują (dla postrachu chyba) ale nie zlicytują gdyż wierzyciel musiałby do tego uzyskać w sądzie klauzulę przeciwko Pani ojcu a nie uzyska gdyż jak wyżej. Komornik może natomiast zlicytować udział mamy w mieszkaniu po babci.

W piśmie do komornika musi być informacja, z której nieruchomości wszczyna on egzekucję.

Doprowadzenie do licytacji wymaga od wierzyciela poniesienia sporych kosztów na opis i oszacowanie nieruchomości oraz na obwieszczenie licytacji w prasie. Często jest to kilka tysięcy złotych w sumie. Wierzyciele niezbyt chętnie garną się do wyłożenia takich środków nie wiedząc przecież, czy nieruchomość uda się sprzedać na licytacji. Często licytacje są bezskuteczne.

I to właśnie wierzyciel decyduje o tym, czy uiści owe koszty; może zadowolić się ratami i nie dążyć do licytacji. Trudno mi zgadywać, jak wysokimi ratami bank zadowoliłby się. Ja na miejscu banku zadowoliłbym się 500 zł. miesięcznie i dałbym sobie spokój z egzekucją z nieruchomości. Można zadeklarować bankowi na piśmie jakieś raty (informując też, że na większe na razie nie stać mamy) i poczekać, co bank na to.

Dodać jeszcze wypada, że dłużnik może znacznie opóźnić w czasie licytację, wnosząc skargę na opis i oszacowanie nieruchomości. Nie należą do rzadkości przypadki w których od wszczęcia egzekucji do licytacji minął ponad rok a nawet dwa lata a nawet dłużej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 26 Ocena średnia: 4.3]

26/11/2015

Komentarze do 'Jakie raty u komornika aby uniknąć egzekucji z nieruchomości?'

Subscribe to comments with RSS

 1. ale chyba nie można zająć nieruchomości będącej taką współwłasnością małżeńską, bez klauzuli wykonalności na współmałżonka?

  ryszard ochódzki

  26 Lis 15 12:28

 2. Jakie wina Pan poleca na weekend? Tak do 20 zł za butelkę. Czego szukać i gdzie? Proszę o typy, kupię w ciemno.

  Rafał

  26 Lis 15 12:32

 3. @ryszard ochódzki, niektórzy zajmowali i wzywali mnie do przedłożenia klauzuli na współmałżonka. Po roku musieli zwolnić nieruchomość.

  @Rafał, polecam w Biedronce (nie wiadomo, czy będzie) kupić portugalskie Paco do Monsul za 19,99 zł. Innych aktualnie nie mogę polecić

  admin

  26 Lis 15 12:44

 4. wydaje mi się, że samo już zajęcie jest bezprawne. licytowanie – na pewno. a znam przypadki licytowania… teraz będzie okazja pogawędzić o tym z panem prokuratorem, może z zawodu zostać wypisanym 🙂

  ryszard ochódzki

  26 Lis 15 12:48

 5. Zająć można, w momencie zajęcia informuje się również innych współwłaścicieli o zajęciu z klauzulą że jeżeli się nie zgadzają to mogą o tym poinformować komornika i wtedy on wystąpi do wierzyciela o to zeby ten dostarczył tytuł wykonawczy na tych co sie nie zodzili.

  xxx

  26 Lis 15 19:01

 6. a co powiesz na wszczęcie egzekucji przeciwko obojgu małżonkom i licytowanie, w sytuacji kiedy klauzula jest tylko na jednego? oczywiście wspólność ustawowa bez wyodrębnionych udziałów

  ryszard ochódzki

  26 Lis 15 23:00

 7. No to wiadomo, że nie wolno.

  admin

  27 Lis 15 04:00

 8. jest taki jeden, któremu wydawało się inaczej…

  ryszard ochódzki

  27 Lis 15 13:14

Skomentuj