Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odległość wierzyciela od dłużnika

1 komentarz

I znowu zakurzony mail z czasów prowadzenia przez mnie firmy windykacyjnej:

Od dziewięciu lat posiadam prawomocny wyrok ws. zwrotu 20 tysięcy złotych wraz z ustawowo należnymi odsetkami od osoby, która otrzymała te pieniądze ode mnie na przywóz z Niemiec samochodu osobowego. Wiem, że była ona dłużnikiem innych osób, które systematycznie spłacała mnie pomijając ze względu na moje odległe miejsca zamieszkania i moją częstą zawodową nieobecność w kraju. Żona dłużnika pracuje zawodowo uzyskując jakieś tam dochody, sam zaś dłużnik nadal trudni się sprowadzaniem samochodów i części zapasowych do nich z Niemiec gdzie ma rodzinę. Jest też współwłaścicielem domu jednorodzinnego w miejscu zamieszkania. Dla udokumentowania podstawy prawnej mojego roszczenia w załączeniu przesyłam elektroniczne kopie wyroku i innych dokumentów opisanej przeze mnie powyżej sprawie. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podjęciem się egzekucji należnych mi pieniędzy to proszę o odpowiedz tożsamą drogą.

Trzeba by solidnie rozgłosić licytację, to może ktoś kupi udział dłużnika w domu. No chyba, że kwoty hipotek (o ile są) nie są niższe od wartości jego udziału w nieruchomości.

Nie ma natomiast żadnego znaczenia jak daleko wierzyciel od dłużnika mieszka jak chodzi o skuteczność egzekucji prowadzonej przez komornika. Z treści maila nie wynika jakoby egzekucja komornicza została wszczęta. Nic też nie napisano czy jest to wyrok w sprawie cywilnej czy karnej. Zakładam raczej, ze w sprawie karnej skoro mowa o tym, że dłużnik inne osoby spłacał (bał się zarządzenia wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności?)

Możliwe też jednak owszem, że osoby pokrzywdzone jeździły do dłużnika, po prostu uskuteczniały windykację terenową i może nie tylko grzecznie z nim rozmawiali. I w tym wypadku owszem, odległość od dłużnika ma znaczenie; chętniej częściej wierzyciel przyjedzie do dłużnika mieszkającego 15 km od niego niż do mieszkającego 200 km od niego. Windykacja bezpośrednia prowadzona kontrowersyjnie przez samego wierzyciela bywa bardziej usprawiedliwiona niż takowa prowadzona przez windykatora. Ten drugi prędzej doigra się skazania za zniesławienie albo groźby i przemoc przeciwko dłużnikowi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

25/11/2015

kategoria: windykacja

1 komentarz do 'Odległość wierzyciela od dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. żona nie ma nic wspólnego z długiem, dług jest w części odsetkowej przedawniony zapewne

    ryszard ochódzki

    26 Lis 15 12:27

Skomentuj