Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy córka płaci długi ojca po przepisaniu na nią majątku”

skomentuj

Ktoś takie tytułowe pytanie Guglowi zadał. Nie płaci, bo przepisanie czyli darowanie majątku to nie spadek. Płaci jeśli przyjmie spadek po zmarłym, tatusiu ale jeśli żywy tatuś przepisze na córeczkę majątek (albo na syna, żonę… żadna różnica), to nie przejmuje odpowiedzialności za jego długi.

Może ją jednak dopaść tzw. skarga pauliańska. Chodzi o to, że wierzyciel który dowiedział się o tym, że dłużnik przepisał na córkę na przykład mieszkanie, z łatwością sądownie uzyska uznanie takiej darowizny dla niej za bezskuteczną w odniesieniu do niego – wierzyciela. I wówczas będzie mógł prowadzić egzekucję z tego mieszkania przepisanego na nią. Jednak mimo tego ona dalej nie będzie odpowiadać za długi ojca.

Co innego przyjęcie spadku po zmarłym tatusiu – dłużniku. Jeżeli córka przyjmie spadek, to przyjmuje też odpowiedzialność za długi ojca (no chyba że przyjmie spadek tylko z dobrodziejstwem inwentarza).

O ku…wa… 🙂 Taki myk: umierający tatuś przepisuje na córkę majątek a ta po jego śmierci odrzuca spadek. Jednak to co przepisał na nią za życia, pozostaje jej własnością. 🙂 No chyba, że właśnie skargę pauliańską wykorzysta wierzyciel, bo to że dłużnik jest już trupem, nie stanowi przeszkody formalnej. Nie wiemy jednak, czy taką wniesie natomiast to, ze przeciwko spadkobiercy się zwróci, jest moim zdaniem o wiele bardziej prawdopodobne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

17/11/2015

kategoria zadłużenie

Skomentuj