Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy u komornika sądowego płaci się za wizytę”

komentarze 4

Takie tytułowe wyrażenie ktoś w wyszukiwarce wpisał. Jeżeli chodzi Ci o to (zapewne nie o to, choć nie wiadomo), czy za przyjęcie Cię jako wierzyciela / dłużnika w kancelarii komornika pobierana jest opłata, to nie, nie jest. Nie opłaca się jednak dłużnikowi dokonywać zapłaty długu w kasie komornika czyli w gotówce.

Natomiast jak chodzi o odpłatność za wizytę u dłużnika, to zgodnie z art. 39 2. 3) Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (czyli w skrócie uoksie) komornikowi przysługuje zwrot wydatków jeżeli wizyta miała miejsce u dłużnika mieszkającego poza miejscowością w której jest siedziba komornika. Choć w w wyżej przytoczonym przepisie jest mowa o zwrocie wydatków przez co można rozumieć iż chodzi już o dokonaną wizytę u dłużnika, to w praktyce komornicy często życzą sobie od wierzyciela zaliczkę na ten cel, uzależniając wyjazd do dłużnika od wpłacenia tejże.

Nie wie ktoś może, jak to jest na przykład w Warszawie tzn. chodzi mi o to, czy za przejazd z jednego krańca Warszawy na przeciwległy komornicy pobierają zaliczkę? Formalnie chyba nie powinni, bo to wciąż ta sama miejscowość a kilometrów ile może być? Ze dwadzieścia nawet albo i ze trzydzieści?

To co komornikowi wierzyciel wpłaci / zwróci to komornik ściąga od dłużnika (a wiec i zaliczkę na dojazd) i zwraca po wyegzekwowaniu wierzycielowi ale najczęściej egzekucje komornicze są bezskuteczne. 🙂 Rzutki komornik zebrawszy na jeden dzień kilku dłużników na dalekiej trasie, może się nieźle obłowić na zaliczkach od wierzyciela.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

13/11/2015

kategoria komornik

Komentarze do '„czy u komornika sądowego płaci się za wizytę”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Między „wysuniętymi” punktami w granicach administracyjnych Warszawy jest ok. 40 km.

  Maciek

  14 Lis 15 22:49

 2. Otóż to; ciekawe czy komornik taki przejazd zaliczy jako w granicach miejscowości. Kancelarie bowiem przypisane są do sądów właściwych dla dzielnic.

  admin

  15 Lis 15 01:43

 3. Opłata jest za wyjazd poza rewir komornika. Rewirem w Warszawie są obszary mniej więcej wielkości dzielnic. Może być zatem tak, że komornik ze Śródmieścia będzie niewłaściwy miejscowo dla Żoliborza, i jeśli wierzyciel będzie chciał fizycznie prowadzić zajęcia na Żoliborzu, to trzeba będzie takiemu śródmiejskiemu komornikowi zapłacić za czynności poza rewirem, które zdaje się nie są zwracane przez dłużnika. Natomiast nie ma opłat (dodatkowych, nie zwracanych przez dłużnika) za działania komornika w rewirze.

  Lech (remitent.pl)

  3 Gru 15 10:33

 4. Tak też podejrzewałem.

  admin

  3 Gru 15 11:02

Skomentuj