Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Udział w domu przez dłużnika odziedziczony. Aktualizacja księgi wieczystej.

skomentuj

Pytanie: Mam mały dom (ok 40m+300ogródka) odziedziczony po tacie niestety tata był powtórnie żonaty i mam tylko połowę tego wszystkiego. Druga żona nie żyje nie ma przeprowadzonej po niej sprawy spadkowej 6 spadkobierców, obecnie ja mieszkam w tym domu ale niestety mam długi gdyż dwa lata ciężko chorowałam obawiam się że komornik może zlicytować nieruchomość i wyrzuci mnie z domu. Komornik „siedzi mi” na pensji ale go to nie zaspokaja, mam sądowne stwierdzenie nabycia spadku jednak książka wieczysta jest nie wyprowadzona gdyż muszę mieć zgodę sądu na wpis osoby zmarłej, bardzo proszę o radę co mogę zrobić. Chciałam napisać notarialnie darowiznę na synów ale dopóki nie wyprostowanej księgi nie mogę tego zrobić. Jestem wraz z dziećmi i mężem zameldowana na stałe i za zgodą reszty spadkobierców opiekuje się całym domem.

Odpowiedź: Mając postanowienie o nabyciu spadku po prostu składa się wniosek w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych o wpisanie spadkobiercy do księgi wieczystej. I sąd musi księgę uaktualnić. Co do dokonania darowizny gdy jest się dłużnikiem i gdy takowa darowizna uniemożliwi egzekucję istniejących długów, to trzeba się liczyć z odpowiedzialnością karną z art. 300 kk – udaremnienie egzekucji (jeżeli komornik i wierzyciel dowiedzieliby się o tym).

Pytanie: Dzięki za odpowiedz ale czy komornik może zlicytować mój udział i co się stanie z moją rodziną nie ma przeprowadzonego podziału co moje a co drugiej spadkobierczyni, jak ewentualnie przebiegałby podział, dom ma tylko dwa pokoje jeden korytarz i kuchnie jest raczej ciężko podzielić tak mały dom, a znowu nic nie można zrobić bez wyprowadzenia drugiej połowy.

Odpowiedź: Jak chodzi o zlicytowanie udziału, to później nabywca może domagać się zniesienia współwłasności z resztą Pani rodziny. Można się w tym zakresie dogadać co do podziału a jak nie, to sąd zadecyduje na wniosek tej osoby. Jeżeli podział funkcjonalny (na osobne mieszkania) nie jest możliwy, to sąd może przysądzić nieruchomość jednej osobie a ta będzie musiał spłacić pozostałych z ich udziału. Jeżeli to nie chodzi w grę (nikt nie jest zainteresowany przejęciem nieruchomości i spłaceniem pozostałych udziałowców), to sąd nakaże sprzedaż nieruchomości i podział środków ze sprzedaży.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.2]

10/11/2015

Skomentuj