Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odrzucenie spadku – 1/2 domu – przez syna będącego współwłaścicielem nieruchomości i jego małoletnie dzieci, z powodu długów spadkodawcy

skomentuj

Pytanie: Kuzyn jest współwłaścicielem domu 1/2 domu, drugim współwłaścicielem jest jego ojciec – cierpiący na chorobę alkoholową oraz zaawansowany nowotwór. Ojciec ma spore długi alimentacyjne oraz pożyczki wzięte pod hipotekę itp. Podejrzewamy, że gdy wuj umrze -na jego cześć posesji wejdzie komornik. I tu pojawia się pytanie – czy kuzyn i jego nieletnie dzieci mają się zrzec spadku po ojcu by nie odziedziczyć długów? Oraz czy jeśli komornik zajmie 1/2 domu to kuzyn może odsprzedać swoją, lub jakoś zrzec się swojej własności – dodam, że dom jest w bardzo złym stanie, całkowicie do remontu.

Odpowiedź: Jeżeli zachodzi obawa, iż długi ojca są wyższe niż jego majątek, to wskazane jest odrzucenie spadku przez syna czyli Pani kuzyna oraz przez jego małoletnie dzieci (a dokładniej przez ojca działającego w tym zakresie w ich imieniu). Wtedy nie odziedziczą długów po nim. Jeżeli nie będzie spadkobierców, to majątek dłużnika przejmie Skarb Państwa. Gdyby jednak doszło do licytacji ( za życia dłużnika albo zakładając że któryś ze spadkobierców przyjmie spadek), to nie ma to wpływu na swobodę dysponowania przez kuzyna jego częścią. Może ją zatem sprzedać lub darować komuś.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

09/11/2015

kategoria spadek

Skomentuj