Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Doradco podatkowy, biegiem po faktury klienta dla komornika!

komentarze 2

Nie raz pisałem i przekonywałem (czytaj nie tylko wpis mój główny ale też komentarze tutaj: Czy biuro rachunkowe musi udzielić informacji komornikowi?), że doradca podatkowy nie jest tzw. świętą krową. Wczoraj „kolega” na ulicy mnie o to zapytał, tzn. czy to prawda, że jak księgowość poprowadzi mu doradca podatkowy a nie „proste” („zwykłe”) buro rachunkowe, to komornik nie będzie miał prawa zerknąć do jego faktur. Już ku…wa nie mam siły na ludzką naiwność (i głupią „megalomanię” doradców podatkowych?). Skoro ku…wa je…ana mać komornik ma prawo od biura rachunkowego zażądać wglądu do faktur dłużnika, to do ku…wy je…anej nędzy doradca podatkowy też ma w podskokach przedstawić komornikowi owe faktury.

Czy Wy naprawdę nie rozumiecie tego, że chodzi o prawo komornika do dostępu do pewnego zakresu informacji i że w związku z tym nie ważne, kto jest w posiadaniu tych informacji (kto je przetwarza) – musi komornikowi te informacje udostępnić? Musi je komornikowi udostępnić!No to może inaczej, może to przemówi do wyobraźni… Załóżmy, że ten mój „kolega” – przedsiębiorca circa co pół roku ma sprawę u komornika. Byłby wykiwał za każdym razem komornika, ale ten za każdym razem spisuje z faktur w biurze rachunkowym jego kontrahentów – klientów, wysyła zajęcia wierzytelności i w ten sposób za każdym razem ściąga należność. I oto ten „kolega” wpada na „genialny” pomysł – wypowiada umowę biurowi rachunkowemu i zawiera umowę z doradcą podatkowym… I oto komornik staje się bezsilny, bo rzekomo od doradcy podatkowego nie ma prawa żądać tychże samych informacji których miał prawo żądać od „zwykłego” biura rachunkowego! I komornik, prowadząc kolejną egzekucję przeciwko temu „koledze” na rzecz załóżmy że tego samego wierzyciela, odpisze mu w wysłuchaniu wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego na przykład tak: „Niestety panie prezesie Kowalski, tym razem egzekucja będzie bezskuteczna, bo ten znany nam dłużnik przeniósł księgowość z biura rachunkowego do doradcy podatkowego i ku…wa nie mam prawa żądać od doradcy aby przedstawił mi faktury, bo doradcy podatkowi stoją ponad prawem.”

Takie propagowanie „wyższości” (przez samych doradców podatkowych) ma na celu, jak mniemam, przeciąganie klientów ze „zwykłych” biur rachunkowych. Nieuczciwa konkurencja w mej skromnej ocenie. Proceder mógł przybrać na sile po tym jak (podobno) nawet do prowadzenia biura rachunkowego przestało być wymagalne specjalne zezwolenie czy tam jakaś koncesja. Namnożyło się ponoć biur rachunkowych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/11/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Doradco podatkowy, biegiem po faktury klienta dla komornika!'

Subscribe to comments with RSS

  1. Widzę, że pojęcie tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego i przepisy stanowiące, że organem który w danej sytuacji ocenia jej zakres i ewentualnie ją uchyla, jest wyłącznie sąd a nie ” widzimisie ” komornika bądź też innej osoby i nadal niestety stanowią temat nie do ” ogarnięcia ” ;).

    Kane

    23 Lis 15 16:28

  2. O ile nie jest to wskazane w ustawie, od kogo i jakich informacji komornik może żądać. A jest, o czym już pisałem w wątku wskazanym na wstępie. Widzę jednak, ze jest to temat nie do ogarnięcia dla niektórych. Nic już nie jestem w stanie zrobić, inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć.

    admin

    23 Lis 15 17:32

Skomentuj