Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy zajęcie wierzytelności przerywa bieg przedawnienia”

skomentuj

Takie tytułowe pytanie wyłowiłem ze statystyk odwiedzin tego bloga. Pytającemu mogło chodzi o jedną z dwóch poniżej omówionych kwestii.

Może chodziło mu o czynność egzekucyjną dokonaną przez komornika w stosunku do samego dłużnika czyli zajęcie jego wierzytelności np. z rachunku bankowego albo z tytułu nadpłaty podatku. Wtedy oczywiście tak, następuje przerwanie biegu przedawnienia egzekwowanego długu.

Może jednak chodziło pytającemu o to, czy zajęcie wierzytelności o trzeciodłużnika przerywa bieg przedawnienia tejże wierzytelności? No, powiedzmy, że dłużnik przeciwko któremu komornik prowadzi egzekucję, ma wierzytelność u swego kontrahenta który zwleka z zapłatą faktury i niebawem miną dwa lata od terminu zapłaty określonego na fakturze. Komornik dowiaduje się o tej wierzytelności (niewykluczone że sam dłużnik mu ją wskazał) i zajmuje tę wierzytelności u dłużnika dłużnika czyli u trzeciodłużnika. Czy owe zajęcie przerywa big przedawnienia tej wierzytelności? Nie, nie przerywa.

Bieg przedawnienie w tym wyżej zasygnalizowanym przypadku zostałby przerwany dopiero wtedy, jeżeli trzeciodłużnik odpisałby komornikowi, że istotnie ma on dług wobec tego wierzyciela który jest dłużnikiem w w sprawie w której komornik zajął tą jego wierzytelność. Czyli gdyby uznał dług. Jest prawdopodobne że trzeciodłużnik takowe oświadczenie złoży, gdyż komornik, zajmując wierzytelność, zobowiązuje trzeciodłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie jest dłużnikiem i czy zapłaci (ale już na konto komornika tylko i wyłącznie). No, oczywiście dłużnik może odpisać też, że długu według niego nie ma albo że jest rzekomo wysoce sporny i takiej odpowiedzi nie można uznać za uznanie długu które przerwałoby bieg przedawnienia.

Aha, w takiej odpowiedzi ze strony trzeciodłużnika, jeżeli mogłaby być potraktowana jako uznanie długu, powinno być doprecyzowane o którą wierzytelność chodzi i w jakiej kwocie. Trzeciodłużnik bowiem może mieć bowiem według wierzyciela jego więcej niż jedno zobowiązanie wobec niego. W takiej sytuacji, gdyby w owej odpowiedzi – oświadczeniu dla komornika nie zostało doprecyzowane jak wyżej, to trzeciodłużnik mógłby później kwestionować swe uznanie długu w odniesieniu do konkretnej wierzytelności twierdząc, że miał na myśli inne wierzytelności a nie tą właśnie, gdyż ja kwestionuje.

Na jednym znanym i tzw. specjalistycznym portalu przeczytałem kiedyś, że uznanie długu przez dłużnika (czyli tzw. niewłaściwe uznanie długu) aby było uznaniem długu, musi być skierowane do wierzyciela. Ch…ja prawda. Dlatego też w powyższej sytuacji mamy też uznanie długu i jeżeli np. do protokołu na policji dłużnik zezna, że owszem ma dług (w sprawie którego wierzyciel zgłosił wyłudzenie), to też jest niewłaściwe uznanie długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

06/11/2015

Skomentuj