Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zadośćuczynienie dla dłużnika za spóźnione umorzenie egzekucji (zwolnienie rachunku bankowego)

skomentuj

Od Czytelnika bloga otrzymałem skan uzasadnienia postanowienia w którym sąd okręgowy przyznał 2.000 zł. skarżącemu się na przewlekłość postępowania komorniczego. Czytelnik poprosił mnie abym nie publikował uzasadnienia, więc nie publikuję ale to i owo przytaczam.

Jak w tytule; wierzyciel wystosował do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego (zapewne dogadał się z dłużnikiem). Komornik jednak dopiero po trzech miesiącach od otrzymania wniosku odwołał zajęcia rachunków bankowych dłużnika. Co ciekawe, komornik bezskutecznie powołał się przed sądem na okoliczność taką, że wobec tego dłużnika prowadzone są i inne postępowania egzekucyjne w tym między innymi do tych jego rachunków bankowych.

Zapewne chodziło komornikowi o to, że i tak, mimo umorzenie egzekucji na wniosek tego wierzyciela, rachunki bankowe wciąż pozostają zajęte z wniosków innych wierzycieli. A sąd na to, że to dla niniejszej sprawy nie ma znaczenia – nie podlega ocenie przez sąd, gdyż sąd rozpatruje w tej skardze tylko akta tej jednej sprawy. No i jak wspomniałem, przyznał dłużnikowi 2.000 zł. zadośćuczynienia za przewlekłość.

Niestety, sygnatury tej sprawy i danych sądu też nie mogę podać ale jeżeli dłużniku masz – miałeś podobny problem, to pisz skargę, może wpadnie Ci 2.000 zł. Powołuj się w skardze na zarzut przewlekłości postępowania w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez uzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843).

Co? Tak, postępowania egzekucyjnego też to dotyczy choć nie wymieniono tegoż w tej ustawie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/11/2015

Skomentuj