Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy sąd może rozłożyć spłatę na raty”

skomentuj

Tytułowe wyrażenie nieraz pojawiło się w statystykach odwiedzin tego bloga a niedawno jeden z Czytelników stwierdził w komentarzu do innego wpisu iż jest to nie możliwe (gdyż skoro dług jest wymagalny a sąd uwzględnił powództwo, to musi zasądzić obowiązek zapłaty całości od razu).

Otóż informuję, że sąd może rozłożyć w wyroku zapłatę długu w ratach. Tak uczynił dla dłużnika w jednej z moich spraw. Dłużnik po wyroku spłacał w ratach i spłacił mi wszystko oprócz ostatniej raty, bo … zmarł.

Który przepis zezwala sądowi na taki „gwałt” 🙂 na wierzycielu? Na rozłożenie spłaty dawno wymagalnego długu (np. pożyczki albo faktury) na raty? Ano art. 320 Kpc:

W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do spełnienia tego świadczenia.

Jak już wspomniałem, rozłożył w jednej z moich spraw. Jest też co najmniej kilka orzecznictw w tym temacie gdzie sąd przychylił się do wniosku pozwanego o rozłożenie spłaty na raty.

Wysoce wkur…iające dla wierzyciela byłoby w wyroku rozłożenie spłaty długu na raty w szczególności po tym, jak przez ileś lat plus np. pół roku trwania procesu sądowego dłużnik ani złotówki mu nie zwrócił, choć długu nie kwestionował.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.4]

02/11/2015

Skomentuj