Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zadłużony współmałżonek z 1/2 mieszkania po rozdzielności majątkowej bez aktualizacji w księdze wieczystej

komentarze 3

Pytanie: Jestem współwłaścicielem 1/2 mieszkania wraz z żoną, która zaciągnęła długi bez mojej wiedzy. Gdy się o nich dowiedziałem to namówiłem żonę na zniesienie wspólności majątkowej, co nastąpiło parę lat temu. Ponieważ żona jest osobą bezrobotną to komornik wszczął (pismo żona otrzymała dzisiaj) egzekucję z naszego mieszkania.Czy w takiej sytuacji nie powinienem otrzymać klauzuli wykonalności w stosunku do mojej osoby? Jak się bronić, gdy osobiście żadnego pisma nie otrzymałem? Czy w ogóle pismo o zajęciu nieruchomości nie powinno odnosić się tylko do udziału żony?

Odpowiedź: Jak to, jest rozdzielność majątkowa a mieszkanie jest dalej wspólne, czy po prostu Ty masz połowę a żona osobno połowę mieszkania? Rozumiem, że chodzi o tę drugą wyżej wymienioną sytuację? Jeżeli tak, to komornik może zająć aktualnie tylko udział żony i zlicytować. Gdyby nawet mieszkanie było wspólne jako wspólnota małżeńska ustawowa, to też nie mógłby zlicytować mieszkania nie mając klauzuli wykonalności na Ciebie. A tej nie uzyskałby (skutecznie mógłbyś się sprzeciwić) skoro nie wyrażałeś zgody na zaciągnięcie długów przez żonę.Pytanie: Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie jestem biegły w sprawach majątkowych, ale sprawa wygląda tak, że mieszkanie wykupiliśmy od miasta jeszcze za czasów gdy nie mieliśmy rozdzielności majątkowej, więc figurujemy w księdze wieczystej jako współwłaściciele. Mam wątpliwości czy nie powinienem teraz poczynić jakiś kroków?

Odpowiedź: Skoro dalej figurujecie w księdze wieczystej jako współwłaściciele w ramach wspólności małżeńskiej ustawowej, to komornik nie ruszy nawet udziału żony. Być może zajmie na wniosek wierzyciela ale poinformuje go, że egzekucja z nieruchomości będzie możliwa tylko wówczas gdy przedłoży klauzule wykonalności także przeciwko Tobie, w zakresie majątku wspólnego. To jak wiemy, jest niemożliwe.
Nic nie robiłbym z tym. Nie jestem tylko pewny tego, czy taki stan rzeczy nie może aby zostać potraktowany jako ukrywanie majątku – przestępstwo z art. 300 kk. Według mnie nie, ale może lepiej zapytać jakiegoś dobrego karnisty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.4]

31/10/2015

Komentarze do 'Zadłużony współmałżonek z 1/2 mieszkania po rozdzielności majątkowej bez aktualizacji w księdze wieczystej'

Subscribe to comments with RSS

 1. ja znam komornika co olał brak klauzuli przeciwko małżonkowi, wszczął egzekucję przeciwko obojgu i chałupę licytował 😀

  ryszard ochódzki

  31 Paź 15 20:59

 2. Nie ma prawa jako przedmiotu w szkole podstawowej ani średniej, pieniędzy ludzie na prawnika nie mają, to później robią z nimi co chcą różne chleje.

  admin

  31 Paź 15 21:33

 3. w sumie to pytanie – ile „dłużnik” może zaśpiewać od komornika by sprawa nie nabrała dalszego biegu? 🙂

  ryszard ochódzki

  1 Lis 15 00:09

Skomentuj