Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

4 komentarze

Pytanie, ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty zadają mi zarówno wierzyciele jak i dłużnicy. Wierzycielom zależy na jak najszybszym zakończeniu toczącego się postępowania a dłużnikom najczęściej na jak najpóźniejszym.

Przeczytaj też: Ile trwa sprawa w sądzie o zapłatę długu?

Nie istnieje nawet instrukcyjny termin w jakim sąd powinien rozpatrzyć sprzeciw od nakazu zapłaty i wydać wyrok w sprawie. Strona postępowania a wiec zarówno powód jak i pozwany, może wnieść skargę na przewlekłość postępowania (w trakcie postępowania a nie po zakończeniu tegoż!) ale… W postanowieniu z dnia 9 stycznia 2018 r. III SPP 56/17 Sąd Najwyższy stwierdził, że za przewlekłe postępowanie można uznać dopiero takie, w którym nie wyznaczono rozprawy przez 12 miesięcy. Rozumiesz? Nie takie w którym w ciągu 12 miesięcy nie zapadł wyrok ale takie w którym w ciągu 12 miesięcy są dnie wyznaczył rozprawy. A nierzadko na jednej rozprawie się nie kończy…

Przeczytaj też: Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika

Toczące się rok i dłużej postępowanie po sprzeciwie od nakazu zapłaty to nic nadzwyczajnego, może i standard nawet. Wobec powyższego wierzyciele już przy zawieraniu umowy (sprzedaż fakturowana, pożyczka…) z dłużnikiem powinni zadbać o uzyskanie dowodów roszczenia umożliwiających w razie czego uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi bowiem tytuł zabezpieczenia pozwalający na zabezpieczenie roszczenia pomimo wniesienia przez pozwanego zarzutów od nakazu (wobec czego zarzuty wnoszone są przez pozwanych stosunkowo rzadko).

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lipca, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Trzeba też jeszcze pod uwagę wziąć, że od wyroku przysługuje apelacja i też trzeba zaczekać na jej oddalenie (oby).

    Anonim

    20 lip 22 o 19:55

  2. Fakt, zdarzają się apelacje uwzględnione, rzadko bo rzadko ale się zdarzają. Ja tak miałem a wydawało się, że sprawa pewniak, znaczy się ostatecznie przegrałem.

    Dyszek

    20 lip 22 o 21:17

  3. A czy podpisana przez dłużnika ale w całości niezapłacona faktura wystarczy żeby sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

    Bieda

    26 lip 22 o 21:45

  4. Jeżeli faktura jest podpisana przez właściciela lub osobę upoważnioną do samodzielnej reprezentacji finansowej firmy to tak, jest to podstawa do postępowania nakazowego.

    admin

    27 lip 22 o 02:59

Skomentuj