Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nakaz zapłaty kredytu wydany przez e-sąd i sprzeciw; wiele długów w tym samym banku

komentarze 4

Pytanie: Wzięłam kredyty parę lat temu. Wszytko na początku było bajecznie dobra praca więc się niczego nie obawiałam Ale nie wzięłam kredytów na bzdury tylko na ratowanie zdrowia mamy.
Straciłam pracę sprzedałam wszystko co było wartościowe aby nie zalegać w miarę z ratami. Ale przyszedł moment że nie miałam już z czego spłacać rat. Teraz mam wezwanie za wezwaniem z Sądu w Lublinie Zachód VI Wydział Cywilny. Bank nie chciał mi rozłożyć zadłużenia na raty !!!
Prosiłam pisałam a oni NIE
Teraz gdy przychodzą zawiadomienia o pozwie o zapłatę odwołuję się do Sądu w Lublinie aby sprawa odbyła się w Sądzie gdzie mieszkam. Tylko chyba jestem w błędzie. Bo mam nadzieję że w takim Sądzie gdzie odbędzie się sprawa, a ja będę na niej może uda mi się wyprosić o zebranie moich kredytów (jeden bank) i rozłożenie tej sumy na raty nawet do końca moich dni.
Bo jak pisałam nie mam już nic prócz domu we współwłasności z moją mamą (osobą ubezwłasnowolnioną i moim mężem z rozdzielczością majątkową)
Boję się najbardziej na świecie stracić dach nad głową i tak na prawdę jedyny azyl gdzie czuje się jak na razie najbezpieczniej.
Panie Robercie proszę mi doradzić jak mogłabym się bronić – chcę spłacać dług tylko dla mnie raty możliwe do spłacenia bo inaczej jak mam coś komuś obiecać a potem tego nie zrealizować.
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź: Sąd Rejonowy Lublin zachód VI Wydział Cywilny to jest e-sąd czyli sprawa została przez bank skierowana do elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). Po prostu wnieśli pozew przez internet, bez żadnych załączników. E-sąd zawsze po wniesieniu sprzeciwu przesyła akta do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla pozwanego czyli w tym wypadku do sądu właściwego miejscowo dla Pani. I nie musi Pani o to wnioskować.

Oczywiście może Pani wnieść o to, aby sąd rozłożył spłatę na raty ale w tej konkretnej sprawie sąd może (ale nie musi) rozłożyć na raty spłatę tej należności która ujęta jest jako roszczenie w tym konkretnym pozwie a nie inne. Dopiero jeżeli na wokandę trafi inna należność, to wtedy też będzie Pani mogła o to zawnioskować.

Napisać w sprzeciwie, że wnosi Pani aby sąd rozłożył Pani spłatę długu na raty i zaproponować te raty pisząc, że nie uchyla się Pani od zapłaty i że prosiła bank o rozłożenie spłaty na raty z uwagi na Pani trudną i niezawinioną sytuację materialną którą należałoby opisać jak i opisać przyczyny. Jednak też na wszelki wypadek napisać w sprzeciwie dodatkowo jakiś inny zarzut, choćby z góry skazany wydawał się Pani na nieuwzględnienie (może np. słownie dogadała się Pani z bankiem co do odroczenia spłaty a bank mimo tego pozew wniósł… i wnieść o przesłuchanie Pani, na okoliczność potwierdzenia tego). A może według Pani bank źle obliczył wysokość roszczenia (jeżeli to Pani źle obliczyła a nie bank, to nic za to Pani sąd nie zrobi, ma Pani prawo się pomylić). Wtedy e-sąd przekaże sprawę do sądu właściwego dla Pani i ten sąd wyznaczy rozprawę, rozpatrzy Pani sprzeciw.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/10/2015

Komentarze do 'Nakaz zapłaty kredytu wydany przez e-sąd i sprzeciw; wiele długów w tym samym banku'

Subscribe to comments with RSS

 1. sąd niczego nie będzie rozkładał. albo wygrywamy sprawę – i sąd powództwo oddala, czyli nie ma nic do zapłaty, albo przegrywamy i sąd wylicza ile się naprawdę należy

  ryszard ochódzki

  31 Paź 15 19:48

 2. Może rozłożyć na raty; jednemu z moich dłużników rozłożył.

  admin

  31 Paź 15 21:13

 3. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach – 320kpc.

  Lech (remitent.pl)

  9 Lis 15 09:44

 4. A co to za problem dla sądu stwierdzić, że przypadek jest szczególnie uzasadniony. Dłużnik mój przedłożył jakiś tam wykaz zobowiązań swych i sąd rozłożył na raty.

  admin

  9 Lis 15 10:21

Skomentuj