Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

BZ WBK do e-sądu pozew o zapłatę kredytu wniósł, zamiast BTE wydać. Dlaczego?

komentarzy 10

No jak w tytule, patrzcie no poniżej. Nie mam żadnych podstaw do tego aby podejrzewać to, że Czytelniczka tego bloga która poprosiła o poradę, sfabrykowała to. Po otrzymaniu pytania dotyczącym pozwu banku do e-sądu o zapłatę kredytu zapytałem, czy na pewno chodzi o bank a nie o jakąś firmę pożyczkową pozabankową albo czy może dług został kupiony przez firmę windykacyjną. No ale nie, w odpowiedzi przesłała to, co niżej wkleiłem.

bz wbk

Wyjaśnijmy co nieco niezorientowanym. Banki wciąż jeszcze mają ten przywilej, że same mogą wystawić BTE czyli bankowy tytuł egzekucyjny który następnie przedkładają w sądzie dla nadania klauzuli wykonalności. Odbywa się to „za plecami” dłużnika który może zareagować powództwem przeciwegzekucyjnym dopiero po wszczęciu przez komornika postępowania egzekucyjnego (gdy konto bankowe, pensję itd. ma już zajęte…)

W opisanym przypadku natomiast bank kieruje pozew do e-sądu czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym narażając się na opóźnienie przez dłużnika wszczęcia egzekucji o wiele miesięcy, może i na grubo ponad rok. Już bowiem poinstruowałem tę panią dłużniczkę, że może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i sprawa zostanie przekazana do rozpatrywania przez sąd rejonowy właściwy miejscowo dla jej miejsca zamieszkania.

Od razu przychodzą mi do głowy te tzw. spiskowe teorie (kto ich nie wyznaje, to jego strata, tak w ogóle; albo inaczej – kto z zasady nie lubi dopatrywać się drugiego dna, tego strata). Czy chodzi może o to, aby kancelaria prawna zarobiła sobie więcej? Nie wiem, tylko pytam się, może ktoś jest zorientowany bardziej w zasadach współpracy bank – kancelaria prawna. Podejrzewam, że kancelaria może być na tzw. ryczałcie, to wtedy nic im to nie daje ale może jest na ryczałcie „hybrydowym”?

Ej, Wy tam w tym Banku Zachodnim WBK S.A., nie boicie się oskarżenia o działanie na szkodę spółki? Nie no, pytam tylko, akurat w tej działce „nie siedzę” zbyt wygodnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/10/2015

kategoria banki,e-sąd

Komentarze do 'BZ WBK do e-sądu pozew o zapłatę kredytu wniósł, zamiast BTE wydać. Dlaczego?'

Subscribe to comments with RSS

 1. co ty taki zdziwiony, na przykład eurobank od co najmniej 2012 roku kieruje sprawy do e-sądu. również wystawia BTE, ale algorytmu która sprawa trafia na którą drogę – nie znam.

  teraz inne banki też kierują do e-sądu z pominięciem BTE, gdyż sądy coraz częściej oddają wnioski o klauzulę, a do tego dłużnicy czasami skutecznie klauzulę obalają.

  poza tym tutaj doradzał pewnie jakiś fundusz sekurytyzacyjny, mający ochotę zakupić potem te długi w pakiecie.

  wszak lepiej kupić dług z nakazem i klauzulą, niż po BTE. po BTR to upsss może być problem a w skrajnych – i wcale nierzadkich – przypadkach dług w momencie cesji „automatycznie” się przedawnia 😀

  ryszard ochódzki

  28 Paź 15 17:06

 2. No to przynajmniej o weksel się prosi i nakaz w postępowaniu nakazowym w sądzie rejonowym a nie takie gó…no.

  admin

  28 Paź 15 17:12

 3. możesz jaśniej o co chodzi z wekslem?
  – kto
  – dla kogo
  – kiedy
  – dlaczego
  – po co

  ryszard ochódzki

  28 Paź 15 21:06

 4. Z tego co wiem, weksel bywał zabezpieczeniem kredytu. Mając weksel wystawiony przez kredytobiorcę, bank uzyskuje nakazówkę i zabezpiecza roszczenie nawet jak dłużnik zarzuty od nakazu wniesie. I oczywiście firma windykacyjna która kupi taki dług, kupuje z nakazem zapłaty.

  admin

  28 Paź 15 21:08

 5. ano bywał. z reguły przestał bywać ładnych parę lat temu.
  teraz pewnie znów zacznie bywać.

  różnica oczywiście w trybie postępowania, różnica żadna jak chodzi o wnioski dowodowe, jeśli oczywiście weksel był wypełniony z klauzulą „nie na zlecenie”. teraz taka klauzula jest obowiązkowa od paru lat, gdyż wynika wprost z ustawy o kredycie konsumenckim.

  generalnie to nie jest roszczenie z weksla, a roszczenie zabezpieczone wekslem i wg deklaracji należy wykazać wnioskami dowodowymi zasadność roszczenia.

  ryszard ochódzki

  28 Paź 15 21:58

 6. Uważam, że to ma związek z wyrokiem TK o niekonstytucyjności przepisów regulujących BTE.

  Monika

  2 Lis 15 17:21

 7. BTE stracą moc dopiero 1 sierpnia 2015 roku wobec czego banki wciąż mają prawo wystawiać te tytuły egzekucyjne.

  admin

  2 Lis 15 17:38

 8. „generalnie to nie jest roszczenie z weksla, a roszczenie zabezpieczone wekslem i wg deklaracji należy wykazać wnioskami dowodowymi zasadność roszczenia.”

  Nie trzeba.

  Lech (remitent.pl)

  9 Lis 15 09:37

 9. nie trzeba, jeśli pozwany nie zaprzecza

  ryszard ochódzki

  9 Lis 15 10:24

 10. Jak zaprzecza, to na nim spoczywa ciężar dowodu (art. 6kc)

  Lech (remitent.pl)

  9 Lis 15 10:25

Skomentuj