Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podatek VAT przy opłacie stosunkowej pobieranej przez komornika

komentarze 3

Pytanie: Maz placi bezposrednio alimenty na konto ex zony w wysokosci 900 zl i 5% wartosci tzn 45 zl na konto komornika, jak to zostalo ustalone z komornikiem. Dzisiaj dowiedzielismy sie, ze powinien maz placic komornikowi 55.30 zl , jako ze komornik musi zaplacic od tej kwoty podatek, czy cos takiego. Nie rozumiem tego, czy jest to:
1. tylko 5% od kwoty czy
2. 5% od kwoty + vat lub podatek lub oplaty manipulacyjneOdpowiedź: Chodzi o to, że od dnia 1 października 2015 roku komornicy stali się płatnikami VAT. Jeszcze wcześniej pojawiły się wątpliwości co do tego, czy wyrażona w procentach od wyegzekwowanej kwoty opłata stosunkowa już zawierać będzie podatek VAT czy jednak należy uznać, iż jest to opłata netto do której komornik powinien doliczyć podatek VAT i o ten podatek powiększyć opłatę stosunkową ściągana od dłużnika. Uznano jak widać, że podatek VAT nie zawiera się w opłacie stosunkowej wyliczanej procentowo według stawek określonych w UoKSiE (Ustawa o Komornikach Sądowych i Egzekucji). Jest to podatek VAT w wysokości 23% a zatem komornik ma prawo ściągać od Pani męża opłatę stosunkową w wysokości 5% powiększoną o 23% podatku VAT.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/10/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Podatek VAT przy opłacie stosunkowej pobieranej przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. nic nie uznano, to znaczy w ministerstwie finansów tej bananowej republiki i dzikiego kraju uznano jedynie że poprzednia interpretacja już nie obowiązuje i trzeba odprowadzać VAT.

  reszta to same rozbieżności i niedomówienia. ministerstwo finansów twierdzi że VAT jest już zawarty w opłacie, zaś krajowa rada komornicza przeciwnie – że trzeba VAT doliczać aby… nie narazić się na zarzut uszczuplenia podatku.

  nie muszę chyba tłumaczyć o co naprawdę chodzi komornikom w tym naliczaniu VAT od opłaty, zamiast zawarcia VAT w opłacie

  ryszard ochódzki

  21 Paź 15 18:34

 2. Jasna sprawa. Ale przez to uszczuplenia podatku nie ma… Tylko dłużnik jest uszczuplony ale co to za problem w tym kraju…

  admin

  21 Paź 15 18:47

 3. uszczuplenie zdaniem rady jest, 1000 brutto a netto to w podatku naliczonym 45 złotych różnicy. Tłumaczenie tłumaczeniem, dłużnik uszczuplony tak czy inaczej.

  xxx

  21 Paź 15 20:25

Skomentuj