Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie ruchomości dłużnika znajdującej się we władaniu osoby trzeciej, pod innym adresem.

skomentuj

Pytanie: Dostałem postanowienie o przekazaniu sprawy od komornika do nowego komornika bo powstał zbieg co do rzeczy. Będę u nowego komornika w tygodniu i teraz dłużnik wyrejestrował firmę, adres zameldowania jest gdzie indziej niż zamieszkania. Tu gdzie był adres firmy i adres zameldowania dłużnik nie mieszka. Komornik będzie miał prawo tu wejść i zabezpieczyć rzeczy? Znajduje się tu dość drogi pojazd, który był własnością dłużnika i chyba jeszcze jest.

Odpowiedź: Jeżeli dłużnik wciąż jest zameldowany pod adresem pod którym znajduje się pojazd, to komornik może tam udać się i pojazd zająć przyjmując, że dłużnik tam też faktycznie mieszka (nawet jeżeli wie o tym, że dłużnik mieszka gdzie indziej…) Jeżeli domownik poinformuje komornika że dłużnik mieszka gdzie indziej, to nie jest to wiążące dla komornika, moim zdaniem. Jeżeli wynajmuje tam garaż albo ma miejsce parkingowe, to „bez kombinowania” jak wyżej, można samochód zająć. I następnie zlicytować (o ile nie jest to samochód w leasingu lub w kredycie samochodowym).Inaczej przedstawia się sytuacja prawna jeżeli dłużnik już nie jest zameldowany w tym miejscu w którym znajduje się ów pojazd który miałby być zajęty. Zgodnie z art. 845 par. 2 kpc ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.

Zajęcie samochodu będącego we władaniu osoby trzeciej bez pytania jej o zgodę i o to, czy jest to samochód dłużnika byłoby możliwe wówczas, gdyby wskutek zbiegu egzekucji przejął Pana sprawę komornik skarbowy (a nie inny komornik sądowy) – egzekucja prowadzona byłaby zgodnie z Ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Art. 97 par. 2 tejże ustawy stanowi, że zajęciu podlegają ruchomości zobowiązanego, znajdujące się zarówno w jego władaniu, jak i we władaniu innej osoby, jeżeli nie zostały wyłączone spod egzekucji lub od niej zwolnione.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.4]

19/10/2015

Skomentuj