Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Współwłaściciele nieruchomości w tym dłużnik i licytacja jego udziału

komentarzy 6

Pytanie: Mam taki problem – lada chwila urząd będzie się starał o wszczęcie przeciwko mnie egzekucji komorniczej gdyż jest teraz w okresie wydawania decyzji. długu jest sporo. jako swój majątek mam udział w nieruchomości, a pozostała należy do rodziny. na całej nieruchomości jest ustanowiona hipoteka nie związana z długiem. czy komornik może cokolwiek z tej nieruchomości zlicytować? czy może znieść współwłasność i żądać od właścicieli spłaty mojego udziału?

Odpowiedź: Komornik może licytować tylko udział do Pana należący. Jeżeli hipoteka jest bliska wartości nieruchomości bądź ją przewyższa, to wierzyciel powinien rozsądnie wycofać się z egzekucji z takiej nieruchomości. Jeśli nie będzie sobie tego uświadamiał, to można mu to uświadomić, żeby sobie zerknął do obciążeń w księdze wieczystej uwidocznionych; wierzyciele których należności są zabezpieczone hipotecznie korzystają z pierwszeństwa zaspokajania – przed Skarbem Państwa. Nadto należy dodać, że udział w nieruchomości (o ile nie jest to np. osobne mieszkanie w pełni funkcjonalne albo takiż lokal użytkowy), najczęściej nie znajduje nabywcy na licytacjach. Nie wiadomo jednak, czy te argumenty zniechęcą urzędników, bo przecież nie własne pieniądze wykładają na egzekucję… Co do zniesienia współwłasności natomiast, to może zażądać tego nabywca Pana udziału.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

18/10/2015

Komentarze do 'Współwłaściciele nieruchomości w tym dłużnik i licytacja jego udziału'

Subscribe to comments with RSS

 1. A nie jest tak,ze wielu dluznikow splaci tego jednego upierdliwego wierzyciela ktory chce mu na zlosc zlicytowac lokal?jak to najczesciej wyglada?

  Misiek

  21 Paź 15 11:54

 2. Chyba tak miałem jako wierzyciel w kilku sprawach ale oczywiście taki straszak jest (bywa) skuteczny tylko jak dłużnik ma pieniądze…

  admin

  21 Paź 15 13:31

 3. Jaka w praktyce jest szansa że ktoś kupi udział w mieszkaniu? Masz jakieś doświadczenie Doradco?

  mss

  3 Cze 16 20:26

 4. Zastanowiwszy się, to myślę że wiele zależy od tego czy trafi się ktoś – inwestor, kto kupi ten udział nie po to żeby zamieszkać (bo ma gdzie mieszkać) ale żeby doprowadzić spokojnie do zniesienia współwłasności i albo przejąć całość spłaciwszy współwłaściciela albo odwrotnie. No i oczywiście (jak we wszystkich nieruchomościach) od ceny wywoławczej.

  Ktoś kto chce kupić mieszkanie żeby w nim zamieszkać, raczej nie kupi udziału.

  Nie pamiętam czy i ile udziałów mieszkaniu zostało zlicytowanych, w sprawach które prowadziłem.

  admin

  3 Cze 16 21:06

 5. Dobrze myślę że poinformowanie wierzycieli o wpisach w hipotece ostudzi ich zapał do wykładania zaliczki na oszacowanie?

  mss

  3 Cze 16 21:13

 6. Oczywiście. O ile sami tego nie sprawdzili jeszcze.

  admin

  3 Cze 16 21:41

Skomentuj