Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy jeśli komornik nie oznaczył mebli to można je zabrać”

1 komentarz

Takie tytułowe zapytanie wypatrzyłem przeglądając statystyki odwiedzin tego bloga. Zgodnie z art. 854 kpc na każdej zajętej ruchomości komornik powinien umieścić znak ujawniający jej zajęcie jeżeli jest to możliwe. W przypadku mebli jest to oczywiście możliwe.

Jeżeli komornik nie oznaczył mebli to… i tak nie możesz ich zabrać. Albowiem zapewne są one wymienione w protokole zajęcia. Albowiem zgodnie z art. 847 par. 1 Komornik dokonuje zajęcia ruchomości przez wpisanie tych ruchomości do protokołu zajęcia.

Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę na to, że wedle mojej wiedzy, oznakowanie łatwo ściągnąć z mebli co jest logiczne gdyż przecież oznakowanie nie może uszkodzić powierzchni mebli. No i co? Komornik sobie poszedł a Ty ściągasz naklejki i wynosisz meble a później komornikowi wmawiasz, że ich nie zajął, bo ich nie oznakował? Nie przejdzie taki numer, bo jak wspomniałem, są wymienione w protokole a kto wie czy komornicy nie robią też zdjęć ruchomości oznakowanych znaczy się zajętych. Nie wiem, ja bym robił.

Aha, jeszcze jedno. Oznakowanie mebli nie uniemożliwi Ci wyniesienia ich a więc owszem, można je zabrać w znaczeniu takim, że jest to wykonalne. 🙂 No tylko że za coś takiego zgodnie z art. 300 part. 2 kk grozi Ci więzienie od 3 miesięcy do 5 lat (w tym także za samo tylko usunięcie znaków). Albo i nawet 8 lat jeżeli wielu wierzycieli poniesie przez to szkodę.

Co? Nieprawda, na wniosek komornika te przestępstwa też mogą być ścigane, nie tylko na wniosek pokrzywdzonego czyli wierzyciela. Tylko czy komornikowi będzie się chciało to zgłosić, to inny temat… On z tego raczej nic nie będzie miał, ewentualnie wierzyciel (już po umorzeniu postępowania egzekucyjnego jako bezskuteczne). Zamiast więc tracić czas na zawiadamianie organów ścigania i zeznawanie, to komornik woli w tym czasie np. ponowić w jakiejś sprawie zapytanie do OGNIVO o konta bankowe dłużnika. 😉

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

15/10/2015

1 komentarz do '„czy jeśli komornik nie oznaczył mebli to można je zabrać”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ostatnio jak kupiłem na licytacji telewizor (pisałem o tym u siebie), to też nie było na nim żadnych oznaczeń. A z zakupu jestem bardzo zadowolony, polecam wszystkim szukać różnych okazji na licytacjach 😉

    Lech (remitent.pl)

    15 Paź 15 09:13

Skomentuj