Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przesłanki do obniżenia alimentów; utrata pracy w Anglii i drogie przedszkole dla dziecka z nowego związku…

1 komentarz

Pytanie: Bardzo proszę o pomoc w sprawie alimentów. Sytuacja wygląda następująco: ja, mąż i nasze 3 letnie dziecko mieszkamy w Anglii. Mąż ma z poprzedniego małżeństwa 17 letnią córkę. W marcu mąż stracił pracę, nie otrzymuje żadnych zasiłków dla bezrobotnych, ani na dziecko. Dom utrzymuję ja. Mężowi ciężko jest znaleźć pracę na pół etatu, jako że 4 razy w tygodniu opiekuje się naszym synem. Dwa razy w tygodniu syn uczęszcza do przedszkola (płacę 86 funtów tygodniowo, około 400zl tygodniowo!). Dopóki syn nie będzie w wieku szkolnym tzn 5 lat mąż nie ma szansy na zdobycie pracy w pełnym wymiarze godzin, jako że cala pensje musiałby mąż oddać do przedszkola W Anglii nie mamy rodziny. Była żona co roku wnosi o podwyżkę alimentów, w tym momencie jest to 900 zł miesięcznie. Oddaliśmy sprawę do sądu o obniżenie alimentów.

Moje pytania są następujące:
1. Czy są szanse w polskim sądzie na obniżenie alimentów, wnioskujemy o 600 zł?
2. Czy ex żona może domagać się płatności z mojej pensji? Ja w tym momencie utrzymuje siebie ,męża, naszego syna i oczywiście płacę te 900zl za alimenty.

Odpowiedź: Mąż może sądownie domagać się obniżenia alimentów na podstawie art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego który stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Owa zmiana stosunków to między innymi także utrata pracy. Wzrost kosztów utrzymania Państwa dziecka też może być brany pod uwagę. Proszę jednak liczyć się z tym, ze sąd bierze pod uwagę też możliwości zarobkowe obowiązanego oraz potrzeby uprawnionego dziecka.

Pani nie jest dłużnikiem alimentacyjnym wobec czego nie można prowadzić egzekucji tych alimentów z Pani pensji.

A czy prawo kodeksu rodzinnego chroni rodzica (w tym przypadku mojego męża) wychowujacego dziecko w domu i majacego problemy ze znalezieniem pracy w określonym wymiarze godzin? W realiach angielskiego życia, taka sytuacja będzie miala miejsce do momentu az nasz syn rozpocznie szkole, czyli kolejne 2 lata. Sprawa będzie w sądzie polskim, czy są jakies artykuły w polskim prawie chroniące rodzica wychowujacego dziecko? W Anglii sprawa jest prosta, nie pracujesz, nie placisz, bo nie masz z czego.

Tylko tak jak napisałem, czyli że możliwości zarobkowe są ograniczone gdyż trzeba być przy dziecku. Ten argument można podnieść wnioskując o obniżenie alimentów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/10/2015

kategoria alimenty

1 komentarz do 'Przesłanki do obniżenia alimentów; utrata pracy w Anglii i drogie przedszkole dla dziecka z nowego związku…'

Subscribe to comments with RSS

  1. 900 zł to niebawem alimenty będą jakby w UK były zasądzone…

    ryszard ochódzki

    14 Paź 15 17:25

Skomentuj