Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ryzyko (dogadywania się co do) spłaty poza komornikiem tylko jednego z wierzycieli

komentarze 4

Zaczęło się trochę nie na tytułowy temat:

Mam pytanie posiadam wyrok z tytulem zaplaty 11800zl plus odsetki jestem osoba fizyczna, osoba która ma oddac tez osoba fizyczna komornik probowal sciagnac i nie udalo sie. chciałabym sprzedac ten dlug ale nie wiem czy jest mozliwosc prosze o pomoc podanie firm ktore moga mi pomoc.

Proszę przeczytać: http://pamietnikwindykatora.pl/2014/10/12/windykacja-lub-sprzedaz-dlugu-z-tytulu-prywatnej-pozyczki-po-bezskutecznej-egzekucji-komorniczej/

osoba jest wspolwlascicielka kamienicy komornik w tym momecie nie moze sciagnac poniewaz sciaga jej komornik z zusu a on ma pierwszenstwo. prosze o odp

Może się dopisać do egzekucji a konkretnie do zajęć i gdy ZUS jak to się mówi, zostanie zaspokojonym, to wtedy dla Pani będą spływać pieniądze. I ewentualnie egzekucja z udziału w kamienicy wchodzi w grę jeżeli nie jest to udział we wspólności małżeńskiej ustawowej. Być może ZUS nie wnioskował o egzekucję z udziału w kamienicy i gdy to Pani z takim wnioskiem wystąpi, to dłużnik przestraszy się i pieniądze nagle „znajdą się”. Tylko, że w takim przypadku, aby to Pani je otrzymała a nie ZUS, dłużnik musiałby je przekazać nie komornikowi, lecz bezpośrednio na Pani ręce bądź na Pani konto bankowe. Dla dłużnika niesie to jakieś tam ryzyko bycia oskarżonym o przestępstwo polegające na spłacaniu jednego wierzyciela z pominięciem innego (art. 302 par. 1 kk). Ja miałem jako wierzyciel podobną sytuację; komornik na mój wniosek zajął działkę dłużnika który miał i innych wierzycieli egzekwujących. Dłużnik przestraszył się i pismem poprosił mnie o zawieszenie egzekucji (w tym z tej działki) po to, aby spłacił mi całą należność. Tak też się stało; według opinii jednego prawnika jest to bezpieczna sytuacja dla dłużnika tzn. uniknięcie oskarżenia z art. 302 par. 1 kk. Moim zdaniem jednak niczego to nie zmienia i też jest takie działanie przestępstwem w świetle brzmienia owego przepisu tj. „Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. Tym niemniej, tak to zostało załatwione i nic mi nie wiadomo o tym, aby dłużnik miał problemy prawne z tego tytułu.

Dodam, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie powoduje zwolnienia zajętych składników majątku dłużnika wiec nie ma obawy, że w okresie zawieszenia dłużnik sprzeda swój udział w kamienicy. Jeżeli nie wypełni umowy (choćby i ustnej) można wznowić postępowanie egzekucyjne. Najlepiej, żeby nie było z Pani strony widocznego podżegania dłużnika do takiego załatwienia sprawy. Podżegającemu grozi bowiem taka sama kara.

Aha, najpierw należałoby sprawdzić, czy przypadkiem nie jest ten udział obciążony hipotekami o wartości bliskiej wartości udziału albo przewyższającej wartość udziału.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/10/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Ryzyko (dogadywania się co do) spłaty poza komornikiem tylko jednego z wierzycieli'

Subscribe to comments with RSS

 1. art. 300 – 303 kk to tzw. część teoretyczna kodeksu karnego. Tym się nikt nie zajmuje, prokuratury wręcz nie wiedzą co z tym robić, policja tym bardziej.
  Osobiście widziałem tylko jeden wyrok z „300” gdzie dłużniczka sprzedała nieruchomość o sporej wartości.

  wed

  13 Paź 15 13:58

 2. Moim zdaniem są to tematy łatwiejsze niż oszustwo, bo zamiaru nie trzeba udowadniać. Po prostu chyba znacznie mniej osób to zgłasza niż oszustwa, bo nie wiedzą, że to są przestępstwa.

  admin

  13 Paź 15 15:31

 3. Mniej osób to zgłasza również dlatego, że i efekt mizerny. Karniak do spłaty się raczej nie przyczyni.

  wed

  13 Paź 15 15:59

 4. Taki sam albo i lepszy (bo łatwiej udowodnić) niż w przypadku oszusta. Obowiązek naprawienia szkody na wniosek pokrzywdzonego sąd też zasądzi w przypadku tych przestępstw. I możemy mieć skazanie w zawieszeniu z obowiązkiem naprawienia szkody czyli jest straszak.

  admin

  13 Paź 15 16:12

Skomentuj