Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prowadzenie działalności gospodarczej na czarno i podszycie się pod czyjąś zawieszoną firmę

komentarze 2

Pytanie: Prowadziłam działalność gospodarczą ( usługi remontowe). Niestety musiałam ją zawiesić. Trafiła mi się okazja remontu mieszkania który zobowiązał się wykonać mój mąż. Podpisując umowę o dzieło podał dane mojej zawieszonej firmy gdzie zostały wpisane w tą umowę o dzieło. Niestety po wykonanej pracy kobieta nie chciała się rozliczyć do końca po zakończonym remoncie. Trudno nie pierwsza która nas naciągnęła. Mało tego po prawie dwóch latach wniosła sprawę do sądu że rzekomo remont był źle wykonany. Czy mogę ponieść jakieś konsekwencję że działalność była zawieszona a mój mąż użył moich danych ?

Może Pani stwierdzić, że mąż bez Pani wiedzy i zgody użył Pani danych… Wszak nie udzielała mu Pani pełnomocnictwa pisemnie…?

Bez mojej wiedzy i nie udzieliłam żadnego pełnomocnictwa.

Odpowiedź: Oczywiście zatem nie ponosi Pani odpowiedzialności za to, że mąż podszył się pod pani zawieszoną firmę.

A mąż jakie poniesie konsekwencje ?

Pomijając to, czy owa kobieta wygra w sądzie (i będzie mogła egzekwować od Pani męża zapłatę), to męża można w takiej sytuacji uznać za prowadzącego nielegalnie działalność gospodarczą. Jeżeli Urząd Skarbowy ujawni dochody których on nie ujawnił, to nałoży na te dochody karną – 75% stawkę podatku dochodowego (to urzędnicy oszacują wysokość tych dochodów…). Również podatek VAT od tych dochodów będzie Urząd Skarbowy egzekwował. Z kolei za niezgłoszenie działalności gospodarczej w CEIDG grozi karą grzywny lub ograniczenia wolności zgodnie z art. 601 kodeksu wykroczeń. Natomiast za niezarejestrowanie firmy w ZUS i nieopłacanie składek ubezpieczeniowych grozi grzywna do 5.000 zł. Do tego ZUS może zażądać aby mąż opłacił zaległe składki powiększone o odsetki od zaległości podatkowych wraz z dodatkową opłatą która może wynieść nawet 100% wartości wymagalnych składek. Za brak kasy fiskalnej, jeżeli specyfika rozliczeń wymaga jej zainstalowania, też można zostać ukaranym grzywną.

Nie można też wykluczyć, że owa kobieta dowiedziawszy o podszywaniu się męża pod Pani firmę, oskarży go o oszustwo, po tym jak sąd uzna, że jej powództwo o zwrot pieniędzy / o zadośćuczynienie zasługuje na uwzględnienie. Może bowiem ona twierdzić wówczas, że gdyby wiedziała, że mąż podszywa się pod czyjąś firmę, to nie zawarłaby z nim umowy i nie poniosłaby szkody.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/10/2015

kategoria biznes,podatki

Komentarze do 'Prowadzenie działalności gospodarczej na czarno i podszycie się pod czyjąś zawieszoną firmę'

Subscribe to comments with RSS

 1. O tych 75% sankcyjnego podatku to Trybunał nie orzekał?

  Wydaje mi się że jeśli poszedł pozew do sądu to pozwana została pytająca, wystarczy zatem zaprzeczyć że to jej podpis lub jej pełnomocnika (bez dalszego wyjasniania) i koniec sprawy.

  Im więcej dostarczania informacji stronie przeciwnej tym wieksze ryzyko braku mozliwosci zmiany interpretacji

  Zdziś Marchewka

  9 Paź 15 09:57

 2. Nie wiem, orzekał?

  Tak też jej (w domyśle; mam nadzieję, że rozumie) poradziłem.

  admin

  9 Paź 15 11:14

Skomentuj