Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skazanie policjanta za pobicie a prawo do emerytury

komentarze 2

Pytanie: Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mi, jak to jest możliwe, że policjanci skazani za pobicie niewinnego człowieka u niego w mieszkaniu nie stracili prawa do emerytury? Zostali dyscyplinarnie zwolnieni z Policji, zostali prawomocnie skazani na wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu ale już wcześniej mieli prawo do emerytury i wiem, że otrzymują emerytury. Pobicie nie było omyłkowe lecz za to, że pobity starszy człowiek poskarżył się na nich widząc bezczynność ich w innej sprawie, tak w skrócie. Czytałem nieraz, że skazany policjant utracił prawo do emerytury, dlaczego w tym przypadku wobec żadnego z tych bandytów nie orzeczono utraty prawa do emerytury?!

Odpowiedź: Policjant utraci prawo do emerytury tylko wówczas gdy zostanie prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu uzyskania korzyści majątkowej albo osobistej. Bodaj najczęstszy przykład to branie łapówek przez policjantów z drogówki (korupcja) – za popełnienie takiego przestępstwa czeka ich utrata prawa do emerytury. W zasygnalizowanym przez Pana przypadku nie zachodzi (choć oczywiście przestępstwo było umyślne) konieczny warunek w postaci zamiaru osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lecz tylko bezpodstawna zemsta prymitywów. Nie wiem też, czy pobicie miało związek z wykonywaniem czynności służbowych czy „po godzinach”. Gdyby na przykład, realizując zlecenie zatrzymania, wtargnęli do mieszkania i pobili go a następnie obrabowali splądrowawszy mieszkanie, to też (moim zdaniem) należałoby uznać, że pobicie zostało dokonane w celu oczywiście bezprawnego uzyskania korzyści majątkowej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/09/2015

kategoria policja

Komentarze do 'Skazanie policjanta za pobicie a prawo do emerytury'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jestem wrogiem korupcji i innych przestępstw ale kasowanie policjantowi emerytury za wzięcie łapówki od dajmy na to – kierowcy na rauszu, to przesada krzywdząca.

    Bolek

    28 Wrz 15 10:35

  2. To nie jest tak, że kasują mu wszystkie lata pracy do emerytury… Po prostu zabierają uprawnienie do emerytury policyjnej czyli wcześniejszej. I będzie musiał popracować (w innym zawodzie) jeszcze ileś lat aby móc otrzymywać emeryturę według zasad ogólnych, tak myślę.

    admin

    28 Wrz 15 10:59

Skomentuj