Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wekslowa obawa spłacającego dłużnika

komentarzy 7

Pytanie: Witam, w nawiązaniu do http://pamietnikwindykatora.pl/2011/09/15/windykacja-od-prywatnej-osoby-jest-weksel/ chciałbym prosić o poradę w sprawie KRUK-a.

W 2011 przestałem spłacać kredyt konsumpcyjny w PKO. Jednym z dokumentów towarzyszących był weksel in blanco.

W 2012 było wystawienie BTE przez bank, ale ostatecznie mój dług sprzedali do Prokury. Zacząłem otrzymywać wezwania z Kruka. Uległem, podpisałem z nimi ugodę i spłaciłem połowę tego zobowiązania.

Teraz przestałem im płacić ponieważ po wnikliwym sprawdzeniu dokumentów, wysokość zobowiązania w Kruku jest niezgodna z zadłużeniem z banku i zachodzi podejrzenie naliczania przez Kruka odsetek od odsetek.

Ale nie dawał mi spokoju ów weksel. Zwróciłem się do banku z żądaniem wydania weksla – bank odpisał że całą dokumentację kredytu, w tym weksel, przekazali do Kruka i żebym tam sobie go odzyskał.

Kruk ani razu nie postraszył mnie tym wekslem i nigdy o nim nie wspomniał. Zastanawiam się czy oni mogą go użyć i czy mają do tego prawo. Co powinienem zrobić w tej sprawie? Czy ten weksel był wypisany w PKO? Czy ten weksel mi w jakikolwiek sposób zagraża? Proszę o pomoc.

Odpowiedź: Sprzedaż wierzytelności wraz z wekslem (indos weksla) byłaby dla banku bardzo ryzykowna… Jeżeli KRUK nie mógłby od Pana odzyskać długu, to mógłby zwrócić się z tym wekslem o zapłatę przeciwko bankowi… Albo i od razu od banku, nie próbując odzyskać długu od Pana.

Załóżmy jednak, że faktycznie KRUK ma ten weksel indosowany na nich. Zwrotu weksla może Pan żądać dopiero po spłacie całego długu. Proponuję, aby Pan spłacił to, co według Pana jest należne i wezwał ich do zwrotu weksla informując, że dług jest spłacony w całości.

Gdyby usiłowali wykorzystać weksel niezgodnie z umową wekslową, to oczywiście może Pan bronić się w sądzie. Mam bowiem nadzieję, że jest do tego weksla umowa wekslowa (zwana deklaracją wekslową). Z tym, że jeśli na owym wekslu in blanco nie wpisano dotąd danych remitenta (bank) ani indosariusza (KRUK), to może Pan nie być w stanie udowodnić przed sądem, że umowa wekslowa jest właśnie do tego weksla. Nie wiemy na pewno, kto ten weksel posiada czy bank czy KRUK… Nie wiemy, czy został „wypisany”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/09/2015

kategoria weksel

Komentarze do 'Wekslowa obawa spłacającego dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Można tak indosować weksel, aby zbywca nie odpowiadał za zapłatę.

  Lech (remitent.pl)

  27 Wrz 15 11:31

 2. „Bez regresu” – dopisek? Podaj ewentualnie link do artykułu u siebie.

  admin

  27 Wrz 15 11:46

 3. Bez obliga, bez odpowiedzialności za zapłatę i inne równoznaczne. http://www.remitent.pl/sprzedajac-weksel-odpowiadasz-za-jego-zaplate/225

  Lech (remitent.pl)

  27 Wrz 15 11:47

 4. jeśli kredyt został wzięty już po wejściu w życie ustawy, to nie można indosować. po prostu wg ustawy taki weksel musi mieć klauzulę „nie na zlecenie”.
  taką wierzytelność można jednak scedować.

  pozostaje parę pytań:
  – kiedy dokładnie sąd nadał klauzulę na BTE
  – kiedy podpisana została ugoda

  jeśli pomiędzy powyższymi faktami minęły 3 lata to uznano przedawniony dług. można wówczas wykazać że nie doszło do zrzeczenia się zarzutu przedawnienia

  ryszard ochódzki

  28 Wrz 15 03:25

 5. „jeśli kredyt został wzięty już po wejściu w życie ustawy, to nie można indosować. po prostu wg ustawy taki weksel musi mieć klauzulę „nie na zlecenie”.”

  Twoja implikacja jest błędna. Możliwość dokonania indosu wynika z treści weksla, a nie z tego, czy jest po czy przed wejściem w życie ustawy. No i to, że „musi” coś być nie znaczy że w praktyce jest. Na przykład pieszy „musi” stać na czerwonym świetle, a wiadomo, że nie zawsze tak jest.

  Lech (remitent.pl)

  28 Wrz 15 03:35

 6. Treść weksla musi właśnie taka być – nie na zlecenie.
  Fakt, może darzyć się złamanie ustawy

  ryszard ochódzki

  28 Wrz 15 04:46

 7. ale czy się zdarza to nie wiem, nawet proficredit nie próbuje

  ryszard ochódzki

  28 Wrz 15 04:47

Skomentuj