Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie pojazdu przez komornika a informacja w CEPiK

komentarze 4

Pytanie: Mam krótkie pytanie: czy gdy komornik sądowy zajmie samochód, to staje się takie zajęcie widoczne w CEPiK? Konkretnie rozchodzi mi się o to czy osoba która zechce kupić taki samochód może przez CEPiK dowiedzieć się o zajęciu komorniczym tego auta.

Odpowiedź: Po pierwsze, w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) nie zaznacza się komorniczych zajęć pojazdów. Po drugie, zajęcie pojazdu następuje poprzez że tak powiem, fizyczny kontakt komornika z pojazdem (nie seksualny, chyba że jest jakieś „nowe” albo nowo ujawnione zboczenie, np. stosunek z rurą wydechową). Komornik po prostu umieszcza na samochodzie informację – znak (znaki) zajęcia tegoż. Z tą chwilą właśnie dochodzi do zajęcia samochodu. Sprzedaż przez dłużnika pojazdu w takiej sytuacji (po usunięciu znaków zajęcia czy bez usunięcia…) jest przestępstwem. Po trzecie, jeżeli sprzeda Pan samochód który jeszcze nie jest zajęty przez komornika ale zbycie (czyli pisząc normalnie: sprzedanie) spowoduje niemożność wyegzekwowania od Pana długu przez komornika, to też Pan popełni przestępstwo. Mowa w obu przypadkach o przestępstwie z art. 300 KK. (par. 1 i 2)

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 21 Ocena średnia: 4.2]

25/09/2015

Komentarze do 'Zajęcie pojazdu przez komornika a informacja w CEPiK'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ale.. jeżęli sprzeda ten samochód zanim komornik zdąży go zająć, a środki przeznaczy na spłatę długów.. od najstarszych poczynając to czy to w dalszym ciągu 300 KK?

  Gonzo

  29 Wrz 15 17:27

 2. Trudno przewidzieć, jak prokurator i ewentualnie dalej sąd zapatrywaliby się na to, bo jednak można zarzuć takiemu dłużnikowi że udaremnia wykonanie orzeczenie sądu.

  A jak już sprzedał samochód i spłaca z tych pieniędzy długi, to nie należy zaczynać od najstarszych tylko proporcjonalnie wszystkich spłacać. Art. 302 § 1 kodeksu karnego: Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

  admin

  29 Wrz 15 18:27

 3. Mam taką sytuacje, ze wlasnie dluznk sprzedal pojazd gdzies komus. Tylko od czego zaczac. Od komornika nic nie wyciagne a on ma te informacje ze sprzedal dluznik samochod. Gdzie mam isc i z czym zeby to zglosic. A moze pismo do dluznika wyslac?? Prosze o porade bo mam dosc komornika i jego dzialania. Dłuźnik wszystko wysprzedawal a on nawet nie raczyl odpowiedziec na wniosek. Chore państwo …

  pawel

  1 Paź 15 21:37

 4. Jako strona postępowania egzekucyjnego ma Pan prawo przejrzenia akt sprawy. Na podstawie art. 9 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 13 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Może Pan pojechać do komornika i zażądać udostępnienia Panu akt.

  admin

  1 Paź 15 21:49

Skomentuj