Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podejrzane: przedwczesny wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku…

skomentuj

Tak, istnieje taki je…any bubel „prawny”, nie wykluczam, że celowo by przestępcy w sędziowskich togach mogli robić przekręt przed którym niżej ostrzegam …. Przykładowo, załóżmy że dzisiaj masz rozprawę w sprawie o zapłatę faktury czy tam pożyczki, nie ważne. Wszystko wskazuje na to, że kolejnej rozprawy nie będzie. Postanawiasz jutro wysłać do sądu o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Masz na to 7 dni wliczając w to dzień w którym wyrok został wydany – ogłoszony. Uzasadnienie jest Ci potrzebne na wypadek, gdyby wyrok był dla Ciebie niekorzystny. Masz wówczas, licząc od dnia doręczenia Ci uzasadnienia, 14 dni na wniesienie apelacji od wyroku.

Jednakże zgodnie z art. 326. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku na okres do dwóch tygodni. I tak też na przykład jutro wyślesz wniosek o doręczenie Ci wyroku z uzasadnieniem, a okazało się, że sąd dzisiaj odroczy właśnie ogłoszenie wyroku na przykład o tydzień. Twój wniosek jest w takiej sytuacji przedwczesny co oznacza, że nieskuteczny – nie otrzymasz uzasadnienia w odpowiedzi na ten wniosek gdy sąd już w końcu za tydzień wyrok ogłosi. Być może sąd poinformuje Cię (nie zawsze informują) o tym, że Twój wniosek jest przedwczesny, ale jest wysoce prawdopodobne, że otrzymasz tę informację wtedy, gdy już będzie za późno na złożenie skutecznego wniosku o doręczenie Ci uzasadnienia wyroku (decyduje data stempla pocztowego). Czyli, otrzymasz tę informację np. 8 dni po ogłoszeniu wyroku albo później…

W tym momencie zapewne mnóstwo Czytelników niniejszego wpisu może powiedzieć, że trzeba pofatygować się na rozprawę, to usłyszymy kiedy nastąpi ogłoszenie wyroku a jak nie możemy, to wystarczy zatelefonować do sądu i zapytać.

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!

Z czego się śmieję? Nie z czego moi Państwo tylko z kogo… Z Was!!! Z Was którzy tak pomyśleli się śmieję. Z Was!!!

Człowieku! Jak sędzia będzie złośliwy albo przekupiony albo po prostu nie będzie mu się chciało uzasadnienia pisać, to wprowadzi Cię w błąd co do terminu ogłoszenia wyroku i przez telefon też Cię urzędnik jakiś wprowadzi (poinstruowany)! Ktoś (a takich osób jest mnóstwo) kto tak jak ja doświadczył na przykład sfałszowania własnych zeznań przez przestępcę w sędziowskiej todze (ewentualnie wykonawcą był protokolant na zlecenie sędziego), komu w uzasadnieniu skandalicznego wyroku przeoczyli kluczowe dowody albo zmyślili coś czego nie ma, ten wie, że i na takie wprowadzenie w błąd też ich stać!

No sami zastanówcie się, dlaczego nie może być tak, że już choćby w pozwie (w odpowiedzi na pozew, w sprzeciwie) strona wnosi o doręczenie uzasadnienia wyroku oczywiście po ogłoszenie tegoż? No ku…wa, co?

No to teraz obliczmy, ile wniosków w tym przykładowym przypadku powinieneś wysłać aby mieć względna pewność że uzasadnienie otrzymasz. Piszę „względną” bo jeszcze może być tak jak tutaj: O „pustych” przesyłkach do sądu czyli co za „ulga” – nie jestem paranoikiem!🙂 ale wierzmy, że aż tak nie będzie. A zatem, dzisiaj tj. 17 września kończąca rozprawa i dzisiaj sąd może (ale jak wiemy, nie musi) ogłosić wyrok. 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 – dwudziestego trzeciego września musisz wysłać pierwszy wniosek o doręczenie Ci uzasadnienia 🙂 Wniosek ten będzie skuteczny także na wypadek, jeśli wyrok zostanie ogłoszony któregoś z wymienionych dni. Co? No ku…wa wiem przecie, że w sobotę i w niedzielę nie ogłaszają wyroków ale te dni wliczają się do upływu owego 7 dniowego terminu zawitego. Jednak jak już napisałem, sąd ma 14 dni na odroczenie ogłoszenia wyroku a zatem może zostać ogłoszony później: 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 – i właśnie trzydziestego września powinieneś dla własnego dobra wysłać kolejny wniosek o doręczenie Ci wyroku wraz z uzasadnieniem.

Zrób tak nawet jeżeli jednak dzisiaj pójdziesz na tą rozprawę i sędzia dziś wyrok ogłosi… Tak, bądź „paranoikiem” i zrób jak wyżej radzę…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/09/2015

kategoria sędziowie

Skomentuj