Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wymuszenie umorzenia komorniczej egzekucji alimentów

komentarze 2

Pytanie: Mamy działkę które każde z nas (ja i mąż) przed ślubem zakupiliśmy po połowie (każde wyłożyło po 50% ceny). Była żona męża ma zasądzone od niego (czyli od mojego męża) alimenty. Mąż niedawno stracił pracę i teraz na czarno pracuje, pół roku temu jak nie mógł spłacać nie mając żadnej pracy, była żona uruchomiła egzekucję u komornika. Komornik zajął działkę i teraz nie możemy jej całej sprzedać a chcemy. Mąż znowu płaci alimenty ale była żona nie chce wycofać egzekucji od komornika wobec tego mąż płaci więcej bo i komornikowi, praktycznie za nic.

Była żona jakoś nie pcha do egzekucji z tej działki ale to chyba oczywiste, bo jest spłacana na bieżąco. Czy można coś zrobić żeby komornik umorzył egzekucję i żeby mąż niepotrzebnie mu nie płacił tylko jak dawniej tej ex żonie na konto bankowe? Przyznam, że już o to pytałam niejednego prawnika ale widzę że Pana blog jest nowatorski więc jeszcze tylko Pana zapytałam.Odpowiedź: Niestety, jeśli ex żona czyli wierzyciel alimentacyjny jak chce, to może wciąż (dopóki alimenty jej przysługują) ściągać alimenty przez komornika. Jednak jeżeli w ciągu roku od zajęcia nieruchomości (a dokładniej tylko przysługującego mężowi udziału) nie wystąpi do komornika z wnioskiem o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości do licytacji, to komornik z mocy prawa będzie musiał umorzyć egzekucję z nieruchomości i będziecie Państwo w stanie sprzedać tę działkę.

Jeżeli Pani mąż wówczas dalej nie miał pracy legalnej a ruchomości (rzeczy w mieszkaniu, samochód…) nie przedstawiające satysfakcjonującej wartości handlowej (stare, wysłużone), to egzekucja będzie wciąż bezskuteczna, o jeśli mąż zaprzestanie dobrowolnego płacenia alimentów. Można by to uświadomić ex żonie (lepiej tego nie pisać tylko zagadać) czyli np. „Jeżeli nie umorzysz u komornika egzekucji, to nic ode mnie nie otrzymasz, albo symboliczne dobrowolne wpłaty, egzekucja będzie bezskuteczna – nie pracuję, nic nie mam na siebie. Jeżeli natomiast umorzysz, to będę Ci co miesiąc z wyprzedzeniem wpłacał pełną kwotę alimentów należnych. Wybieraj.”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/09/2015

kategoria: alimenty,komornik

Komentarze do 'Wymuszenie umorzenia komorniczej egzekucji alimentów'

Subscribe to comments with RSS

 1. Swego czasu można było też sprawę załatwić w ten sposób że wpłacało się półroczną kwotę alimentów jako depozyt sądowy (niestety nieoprocentowany)i z kwitkiem z wpłaty szło się do komornika. Ten mógł wtedy umorzyć egzekucję i spłaty alimentów szły wtedy już tylko pomiędzy zobowiązanym a osobą pobierającą alimenty.
  Jak zobowiązany nie wpłacił w danym miesiącu alimentów, komornik pobierał wtedy stosowną kwotę z depozytu.
  Co prawda zamraża się wtedy pieniądze w kwocie półrocznych alimentów, ale jak się chce sprzedać działkę to może warto.

  Szalony Kefir

  9 Wrz 15 20:34

 2. Nic się nie zmieniło, ale to nie dotyczy egzekucji z nieruchomości tylko (chyba wyłącznie) z wynagrodzenia, ta sztuczka.

  admin

  9 Wrz 15 21:46

Skomentuj