Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pozwany zarejestrowany na Cyprze

komentarzy 6

Pytanie: Sąd w sprawie z mojego powództwa wzywa mnie do wykazania odpowiednim dokumentem rejestrowym istnienia pozwanego podmiotu, wykazania siedziby (adresu) oraz składu organu zarządzającego pod rygorem zawieszenia postępowania, a także do wykazania odpowiednim dokumentem, że serwis X.pl (na którym doszło do naruszeń moich dóbr osobistych) jest przedmiotem własności pozwanego podmiotu, pod rygorem przyjęcia, że nie została wykazana legitymacja procesowa bierna pozwanego podmiotu.
Gdzie mogę znaleźć wymagane dokumenty? Pozwany jest spółką zarejestrowaną na Cyprze i załatwienie tych dokumentów może być bardzo trudne, a na pewno niemożliwe w terminie 14 dni. Ich pochodzenie musi być oficjalne i poświadczone przez jakichś urzędników, tłumaczy lub notariuszy? Czy może wystarczy kopia dokumentów, które pozwany sam umieścił w Internecie?
Przed wniesieniem sprawy do sądu dwukrotnie wysłałem wezwanie do zapłaty na adres, pod którym właściciel pozwanej spółki mieszka w Polsce, ponieważ to on jest w niej osobą decyzyjną, a także na adres rejestrowy tej spółki na Cyprze. Z Cypru już od prawie roku nie dostałem żadnej odpowiedzi, za to bezpośrednio od tego właściciela dostałem odpowiedź, w której twierdzi, że nie jest właściwym adresatem (pismo było skierowane tej spółki, a nie do niego osobiście), ponieważ nie jest członkiem zarządu ani nie posiada upoważnienia do wypłaty w imieniu spółki żądanej kwoty, jednak nie kwestionuje w swojej odpowiedzi samej istoty długu. Czy sąd może uznać tą odpowiedź za uznanie długu? Czy brak odpowiedzi z Cypru również świadczy na moją korzyść?

Odpowiedź: Po pierwsze zakładka na ich stronie www, czyli: www…./….htm – jest tam napisane, kto jest właścicielem domeny. Sugeruję dokonać zrzutu ekranu (print screen), wydrukować i wysłać do sądu. Może to wystarczy a jak nie, to będziemy się później martwić.

Po drugie (drugi dowód własności domeny) to informacja z whois, np.: https://domeny.pl/whois.html – proszę tam wpisać (bez „www”) „….pl wpisać kod i sprawdzić. I też zrzut ekranu, wydruk i do sądu.

Co do dokumentów, może Pan spróbować przedłożyć te z internetu. W najgorszym wypadku sąd pozew zwróci (ale też i opłatę) i wówczas Pan wystąpi po odpisy. Myślę, że tutaj: www.mcit.gov.cy/mcit/drcor/drcor.nsf/index_en/index_en

Nie wiem, na ile spółka Limited jest odpowiednikiem spółki z o.o. w Polsce ale możliwe, że ten człowiek pisze prawdę. Przykładowo, jeśli wspólnik (czyli właściciel, choć formalnie nie ma takiego określenia dla wspólników spółki z o.o.) z jakiejś polskiej spółki z o.o. niebędący członkiem zarządu uzna dług, to takie uznanie długu jest nieważne gdyż nie jest upoważniony do reprezentowania spółki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/07/2015

kategoria spółka z o.o.

Komentarze do 'Pozwany zarejestrowany na Cyprze'

Subscribe to comments with RSS

 1. krótko: życzę powodzenia 😀
  nie lepiej napić się browarka, jakąś panienkę złowić zamiast zajmować się sprawami niełapanymi?

  ryszard ochódzki

  19 Lip 15 11:10

 2. Z takimi firmami bywa jak z sędziami sądów powszechnych; nie boją się wymiaru sprawiedliwości tylko ewentualnie opinii publicznej. 😉

  admin

  19 Lip 15 11:12

 3. Problem polega na tym,ze takiemu delikwentowi taniej wyjdize otworzyc spolke zoo nowa niz splacic dlug na 20 000 ( tak mi sie wydaje)

  Misiek

  20 Lip 15 20:23

 4. Zapewne tak. Jeszcze pytanie, kto jest w zarządzie, czy ludzie bez majątku.

  admin

  20 Lip 15 20:30

 5. na dzień dobry to idzie kwestia jurysdykcji sądu i niekoniecznie tym właściwym będzie sąd polski.

  ryszard ochódzki

  21 Lip 15 00:00

 6. Gdyby sąd był niewłaściwy, to od razu otrzymałby taką informację bez wzywania go do usunięcia braków formalnych.

  Hamburger

  21 Lip 15 14:06

Skomentuj