Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Nazywam sie …, chcialabym sie zapytac jak mozemy sprawdzic zadluzenie nieruchomosci u komornika. Moja mama jest wlascicielem 1/4 a wujek 3/4. Jak mozemy sprawdzic czy windykacja komornicza obejmuje tylko wujka czesc, czy calosc.

Odpowiedź: Jeżeli komornik tylko przeciwko wujkowi prowadzi egzekucję, to może zając tylko jego część nieruchomości czyli 3/4 w tym wypadku. Komornik nie może blokować udziału w nieruchomości osobie (Pani mamie) przeciwko której nie prowadzi egzekucji.

Informacje o wszczęciu egzekucji z nieruchomości znajdują się w dziale III księgi wieczystej i można sprawdzić to tutaj: https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html System ten wymaga wpisania nowego numeru księgi wieczystej; jeżeli znany jest tylko stary nr KW, to należy zamienić tenże na nowy. O tym, jak zamienić, napisano tutaj: Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej

Komornik, wszczynając egzekucję z udziału czyli ułamkowej części nieruchomości, powinien o tym powiadomić o tym też mamę jako właścicielkę pozostałej części nieruchomości (choć jak zaznaczyłem, jej udział nie podlega egzekucji).

Nie należy się też przejmować gdy będzie opisywana i szacowana do licytacji cała nieruchomość (a nie tylko udział). Tak jest zawsze ale ponownie zaznaczam, że licytowana będzie tylko część nieruchomości należąca wujka.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/07/2015

Skomentuj