Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wniosek do komornika o przeszukanie schowków i rzeczy w mieszkaniu dłużnika

komentarzy 8

Pytanie: Jak napisać wniosek do komornika o przeszukanie w domu schowków , odzieży oraz wszystkich jego rzeczy.

Odpowiedź: To są czynności które komornik moim zdaniem sam z siebie powinien wykonać będąc u dłużnika. Art. 814. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego brzmi: „Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.”

Może Pan napisać we wniosku np. że wnosi Pan o przeprowadzenie czynności egzekucyjnych z ruchomości i gotówki w miejscu zamieszkania dłużnika zgodnie z art. 814. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego a w szczególności przeszukanie schowków i odzieży w tym tej którą dłużnik ma na sobie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

06/07/2015

Komentarze do 'Wniosek do komornika o przeszukanie schowków i rzeczy w mieszkaniu dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przeszukania może dokonać tylko tej samej płci, co dłużnik.

  Werner

  6 Lip 15 19:50

 2. Założyłbym się, że nie ma komornika który obszukuje dłużników. A właśnie ta czynność mogłaby przynosić jakieś efekty w desperackich wizytach u dłużników.

  zuch

  6 Lip 15 21:45

 3. Ciekawe, czy są tacy którzy dłużniczce chociaż ściągnęli na przykład kolczyki albo łańcuszek z szyi.

  admin

  6 Lip 15 22:35

 4. Werner; dotyczy to tylko odzieży. Schowki może robić każdy.

  admin; osobiście zajmowałem (jako wierzyciel) łańcuszki i inną biżuterię na dłużniku więc to nie jest jakaś niespotykana sytuacja.

  Misiek

  7 Lip 15 10:52

 5. Jako wierzyciel (a nie komornik) nie masz do tego prawa, chyba że za przyzwoleniem dłużnika. A czy komornik tak zajmuje, tego nie wiem. Powinien.

  Coś mi się przypomniało; kiedyś jeden pracownik kancelarii komorniczej opowiadał jak moja nieściągalna dłużniczka była u nich i rozmawiała z komornikiem ze dwie godziny, tłumacząc się. Podobno w bardzo eleganckim futrze. Dlaczego u licha nie ściągnęli z niej tego futra?

  admin

  7 Lip 15 11:10

 6. admin; napisałem potocznie „ja zajmowałem”, odbywało się to naturalnie w trakcie czynności egzekucyjnych z moim udziałem gdzie jedynie składałem podobne wnioski. Wybacz nieścisłość.

  A co do Twojej historii to wyjaśnienie jest jedno… komornik jak z koziej d**y trąbka i tyle. Są komornicy i „komornicy”.

  Misiek

  7 Lip 15 13:29

 7. Ją nie jestem dłużnikiem a komornik bezczelnie grzebał q moich rzeczach osobistych szafce z bielizną czy mogę coś zrobić? Dodam że sadze się z tym komornikiem o zajęcie rzeczy nie należących do dłużnika tylko do osoby trzeciej

  Diabeł

  16 Lip 15 12:12

 8. Z tym grzebaniem, to nie wiem; sąd może uznać, że komornik wówczas nie miał niezbitego dowodu na to, ze to Twoje rzeczy. Rozumiem bowiem, że dłużnik mieszkał w tym samym mieszkaniu.

  A jak chodzi o zwolnienie z egzekucji rzeczy niebędących własności dłużnika, to właśnie sądzenie się jest jedynym sposobem.

  admin

  16 Lip 15 13:14

Skomentuj