Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Omyłkowa wpłata niezwrócona, co zrobi radca prawny?

komentarzy 5

Pytanie: Na moje konto firmowe wpłynęło omyłkowo prawie 30 tysięcy złotych od innej firmy. Kiedyś z tą firma współpracowałam, moja firma świadczyła dla nich usługi ale współpraca zakończyła się cztery lata temu, wpłata jest całkowicie omyłkowa. Te pieniądze to jakby opatrzność mi zesłała, bo mam akurat bardzo trudną sytuację finansową. Zwrócę ten przelew ale nie teraz. Już otrzymałam wezwanie do zwrotu tych pieniędzy wysłane mi przez radcę prawnego tej firmy. Pisze o podjęciu kroków prawnych w tym o pozwie o zwrot tych pieniędzy, jeżeli w przeciągu trzech dni nie zwrócę tego przelewu. Pozew o zapłatę mnie nie rusza, ja wiem, ze to pociąga dodatkowe koszty ale i tak nie mam wyjścia, opłaca mi się nie oddawać tych pieniędzy, potrzebne mi są na przynajmniej pół roku. a jak przeciągnąć temat w sądzie sprzeciwem od nakazu zapłaty, to wiem, to już raz przerabiałam tylko że jako wierzyciel. Obawiam się jednak sprawy karnej o przywłaszczenie, chociaż nie ostrzegł mnie przed tym radca. Jak Pan uważa, czy pójdą od razu do sądu czy najpierw oskarżą mnie o przywłaszczenie?Odpowiedź: Jak chodzi o to, czy takie Pani zachowanie nosi znamiona przestępstwa przywłaszczenia, to sprzeczne opinie słyszałem, czytałem. Niektórzy (prawnicy) uważają, że tylko pozew cywilny o zwrot pieniędzy w grę wchodzi a inni (prawnicy) uważają, że akt oskarżenia o przywłaszczenie realny jest jak najbardziej.

A co zrobi radca prawny? Nie wiem, po ile „chodzą na rynku” pisma radcowskie do prokuratury w sprawie przywłaszczenia, ale z całą pewnością o wiele więcej zarobi radca na powództwie o zapłatę czyli na sprawie cywilnej. Przy kwocie 30 tys. zł. minimalna stawka zastępstwa procesowego wynosi 2.400 zł. Tyle radca zarobi. Moim wiec zdaniem, zaproponuje klientowi wniesienie pozwu utrzymując (ściemniając), że zawiadomienie w sprawie przywłaszczenia jest bezpodstawne albo przedwczesne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3]

17/06/2015

kategoria windykacja

Komentarze do 'Omyłkowa wpłata niezwrócona, co zrobi radca prawny?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To jest błędne i niesprawiedliwe założenie, – że prawnik wybiera rozwiązania kierując się swym maksymalnym zyskiem materialnym. Prawników obowiązują restrykcyjne zasady etyki i przecież naturalna dbałość o własną renomę która rośnie głównie dzięki rekomendacjom klientów.

  Eliza

  18 Cze 15 08:05

 2. Rozumiem, że tak po prostu któryś prawnik Ci powiedział, że tak jest… Albo przeczytałaś tak w jakiejś prasie prawniczej. W rzeczywistości bywa, że inaczej to wygląda. Zresztą, co tu dużo gadać, przykład wskazałem w powyższym wpisie (link).

  admin

  18 Cze 15 08:23

 3. Przecie to jakaś papuga napisała ten pierwszy koment.

  dekdudek

  18 Cze 15 19:58

 4. Zgadzam się w 100% z adminem. Opiszę pokrótce moją „przygodę” z wymiarem sprawiedliwości.
  Jakieś dwa lata temu gmina podniosła mi jednorazowo czynsz o 350% w lokalu należącym do gminnego zasobu mieszkaniowego. Oburzona wysokością i pełna poczucia krzywdy za pomocą pełnomocnika złożyłam pozew w postępowaniu cywilnym o niezasadność podwyżki. Ponieważ na prawie się nie znałam radca prawny przekonał mnie że jest duża szansa na wygraną. Pozew został złożony w imieniu kilku najemców w jednym piśmie. Radca zainkasował od każdego odpowiednią sumę, polecił także aby każdy z nas opłacił wpis sądowy. Zapomniał tylko wspomnieć że podwyżka owa jest zgodna z prawem….bo – nie przekracza 3% wartości odtworzeniowej. Gmina tak skalkulowała wysokość podwyżki że do 3% brakło 6 gr.
  W międzyczasie, podczas czekania na rozprawę odkryłam iż uchwała na podstawie której dokonano podwyżki jest niezgodna z prawem. Wspomniałam o tym radcy, że może pójść dalej drogą administracyjną lecz nie podjął tematu.
  Sprawę w cywilnym przegraliśmy, sąd zasądził koszty dla każdego z osobna. Zwróciliśmy uwagę że nie rozumiemy dlaczego mimo pozwu zbiorowego każdy ma płacić. Nie zostało nam to wyjaśnione. Zdecydowaliśmy się na apelację, głównie dlatego, aby zyskać na czasie (postanowiłam we własnym zakresie rozpocząć procedurę za skargi z art. 101, a to trwa). Zasugerowałam radcy żeby zaskarżyć koszty pełnomocnika, bo przecież nie napracował się przy pismach bo byla jedna odp na pozew m.in. Nic takiego nie znalazło się w apelacji.
  Apelację przegraliśmy, w uzasadnieniu – podwyżka nie przekracza 3% wartości odtworzeniowej a gmina potrzebuje pieniędzy na generalny remont. A pozew zbiorowy był tylko formalnie nie faktycznie. A nieważność uchwały orzeczona w SA i tak nie zmienia naszej sytuacji, bo przecież podwyżka nie przekracza i tak dalej i tak dalej….
  Panie sędziny pojechały po całości, przy okazji wchodząc w kompetencje SA.
  Ale nie tym, nie o tym…
  Co się okazało – nie mógł radca zaskarżyć kosztów bo musiałby się przyznać iż z treści złożonego pozwu wynikało iż każdy osobno dochodzi swoich racji, pozwolił zarobić koledze ze studiów i sam przy okazji zarobił. A na sprawie w SA niewiele by zarobił.
  Do tych wniosków człowiek doszedł po lekturze z netu.
  Jak ta sprawa ma się dalej?
  Ano apelacja zakończona prawomocnym wyrokiem, przegrana oznacza ze mamy zapłacić różnicę między płaconym do tej pory czynszem a podwyżką. Na mocy tego wyroku otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty z terminem 7dniowym.
  Przez dwa lata – tyle to trwało, trochę się tego uzbierało… Na wyroku nie ma zasądzonej żadnej kwoty, ani odsetek – jest tylko napisane że podwyżka zasadna z we względów.
  Z drugiej strony mamy orzeczenie SA iż uchwała czytaj podstawa prawna podwyżki jest nieważna, czyli czynności prawne podjęte na jej podstawie są niebyle, nie miały nigdy miejsca. Wyrok nieprawomocny, który gmina na pewno zaskarży.
  I co wy na to?
  Płacić czy nie płacić? Oto jest pytanie….
  Poradzi pan coś?

  Agnieszka

  23 Sty 16 12:27

 5. Jakby Pani na maila poczta@pamietnikwindykatora.pl przesłała pozew, pisma procesowe i wyroki z uzasadnieniem, to zapoznałbym się. Na podstawie tych informacji które Pani wyżej przekazała można podejrzewać „że coś istotnie jest nie tak” ale trzeba by szczegółowo się zapoznać.

  admin

  23 Sty 16 13:40

Skomentuj