Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż przez bank kredytowego długu a wpis w BIK

komentarzy 6

Pytanie: Taki temat póki co tylko teoria. Załóżmy, że jest bardzo przeterminowany bankowy kredyt gotówkowy i kredytobiorca widnieje w BIK z informacją o zaległości w spłacie kredytu. Co się stanie, gdy ten dług bank sprzeda jakiejś firmie windykacyjnej wcale z bankiem niezwiązanej? Czy dłużnik będzie wciąż widniał w BIK wpisany przez bank albo ze zmianą wierzyciela znaczy się będzie widniał w BIK z informacją o tym, ze nastąpiło przejście wierzytelności na firmę windykacyjną?

Odpowiedź: W sytuacji gdy bank sprzeda swą wierzytelność z tytułu kredytu (nie ważne, jakiego) firmie windykacyjnej, to zobowiązany jest do usunięcia z BIK wzmianki o tym, że ma dłużnika – kredytobiorcę, gdyż już tego dłużnika bank nie będzie miał, tylko firma windykacyjna. A firma windykacyjna nie ma możliwości wpisania swego dłużnika do BIK ani też wzmianka o zmianie wierzyciela (z banku na firmę windykacyjną) nie może być dokonana w BIK. Konkludując, ten dłużnik – kredytobiorca już nie będzie figurował w BIK jako mający wciąż zobowiązanie z tytułu kredytu bankowego. Może jednak taki dłużnik figurować w BIK jeszcze nawet przez pięć lat jako ten, który nie spłacił kredytu w terminie; na takiej samej zasadzie, jak figurują w BIK osoby które spłaciły bankowi kredyt ale dokonały tego z opóźnieniem (w toku windykacji, postępowania egzekucyjnego).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 12 Ocena średnia: 4.3]

27/05/2015

Komentarze do 'Sprzedaż przez bank kredytowego długu a wpis w BIK'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zasada wzajemności o której zapewne nie słyszałeś – umożliwia firmom pozabankowym umieszczanie ich dłużników w BIK. Firma windykacyjna mając umowę z BIK może wpisywać do tego rejestru własnych dłużników, co oczywiście uwzględnia też długi kupione od banków jak.

  tarzan

  27 maja 15 17:43

 2. ty sie lepiej tarzan z pawianami pobaw zamiast bzdury wypisywac.

  dane w BIK umieszczaja banki, SKOKi oraz z firm pozyczkowych vivus i wonga. zadna firma windykacyjna nie ma ani umowy, ani prawa by wpisac zakupiony dlug, nawet jesli to jest dlug bankowy. dlatego, ze nie jest to zobowiazanie z tytulu udzielonego kredytu/pozyczki przez wpisujaca windykacje. poczytaj ustawe prawo bankowe. ze zrozumieniem.

  windykacje moga co najwyzej umiescic dane w KRD, ERIF czy BIG Infomonitor.

  co do wpisu w BIK po cesji – zobowiazanie figuruje jako odzyskane/umorzone przez 5 lat, widoczne dla innych po czym na kolejne 7 lat wpada do czesci statystycznej (niewidocznej juz dla innych i nie branej pod uwage w scoringu)

  ryszard ochódzki

  27 maja 15 18:14

 3. Tak jest. A BIG Infomonitor to nie BIK pomimo tego, że umożliwia technicznie sprawdzenie BIK, jak słyszałem.

  admin

  27 maja 15 18:28

 4. Podobno można wynegocjować z bankiem usunięcie z BIK po windykacji – spłacie szybciej jak po pięciu latach?

  wiosna

  1 Cze 15 12:47

 5. Chyba jakaś firma „oddłużeniowa” Ci coś takiego obiecywała? A zapłata za taką usługę na pewno z góry i bez gwarancji sukcesu?

  malkontent

  1 Cze 15 13:15

 6. Nie, nie kontaktowałam się z żadną tego rodzaju firmą ale z Twojego wpisu wnoszę, że niekoniecznie ta jest możliwe albo wcale?

  wiosna

  1 Cze 15 13:27

Skomentuj