Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

A co z centralną bazą wyroków spłaconych dobrowolnie?

komentarze 4

Ministerstwo Finansów ma pomysł na uniemożliwienie skutecznego kierowania do egzekucji komorniczej sfałszowanych wyroków sądowych. Chodzi o powstanie centralnej bazy orzeczeń sądowych. Komornik sprawdziłby w każdym przypadku przed wszczęciem egzekucji, czy wyrok figuruje w bazie bo jak nie figuruje, to znaczy, że sfałszowany. No, chyba że sędzi albo innemu pracownikowi sądu zapomniałoby się wprowadzić dane wyroku do bazy, ale to już miejmy nadzieje marginalny problem, choć niekoniecznie. Pomysł jak najbardziej zasługuje na uznanie a tak bardziej szczerze, to już dawno taka baza powinna istnieć.

No dobrze, a co z bazą orzeczeń które zostały dobrowolnie spłacone. Sam niedawno dobrowolnie (skandaliczny ale to w tej chwili nie ważne) wyrok zapłaciłem jednej kanalii i nie byłbym zdziwiony, gdyby ten w całości spłacony z odsetkami i kosztami procesu wyrok został przez naciągacza skierowany do egzekucji komorniczej. Spłaciłem wyrok dobrowolnie właśnie po to, aby nie ponieść sporych kosztów komorniczych. Komornik załatwiłby temat wysłaniem dwóch pism: zajęcia mojego konta firmowego na którym są wystarczające środki oraz odpisu zajęcia skierowanego do mnie. I kosztowałoby mnie to dodatkowo 8% – zarobek komornika. Koszty wysyłki pism też obciążyłyby mnie.W skali całego naszego kraju takich dobrowolnie zapłaconych wyroków jest mnóstwo. Gdy zajmowałem się prowadzeniem firmy windykacyjnej, to sam wielokrotnie odnotowałem dobrowolną zapłatę tytułu wykonawczego. Nieraz też zdarzyło mi się słyszeć anegdotki o skierowaniu zapłaconego wyroku do egzekucji komorniczej. Tak, wiem, że pokrzywdzony może pozwać nieuczciwego byłego wierzyciela o zwrot tych pieniędzy bezprawnie wyegzekwowanych ale egzekucja może być bezskuteczna.

Sugeruję zatem wprowadzenie centralnej bazy takich właśnie spłaconych wyroków; komornik widząc taki spłacony wyrok w bazie, nie podejmowałby egzekucji. Na jakiej podstawie sąd lub inny urząd umieszczałby taki spłacony wyrok w centralnej bazie? Myślę że na podstawie nie budzącego zastrzeżeń potwierdzenia bankowego przelewu koniecznie z opisem wyroku w tytule przelewu (który sąd, sygnatura sprawy, data wydania wyroku).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/05/2015

kategoria zadłużenie

Komentarze do 'A co z centralną bazą wyroków spłaconych dobrowolnie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A gdy okaże się, że potwierdzenie przelewu jest sfałszowane? Jak wyrok da się sfałszować to to też.

  faust5

  10 maja 15 14:52

 2. Gdy okaże się, że to fałszerstwo, to egzekucja zostanie wszczęta. Co zyska fałszerz? Trochę czasu a straci czystą kartotekę karalności.

  admin

  10 maja 15 15:16

 3. Wskazane jest nadmienić przy tym, że ściągnięcie już zapłaconego wyroku nie jest niestety przestępstwem w naszym prawie. Ten feler kusi dodatkowo.

  lojer

  10 maja 15 17:04

 4. Chyba jednak jest to przestępstwo. Skoro za omyłkowo przelane pieniądze można postawić omyłkowemu beneficjentowi zarzut przywłaszczenia, to przecież taki czyn jak zasygnalizowany we wpisie jest bardziej drastyczny. Nie wiem, co o tym orzecznictwo, nie mam czasu szukać.

  admin

  10 maja 15 17:38

Skomentuj