Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wspólny dom z byłym mężem – jej (dzieci) dłużnikiem alimentacyjnym

komentarze 3

Pytanie: Czy mogę zadać pytanie odnośnie długo alimentacyjnego? Po rozwodzie mieszkamy razem (ja i były mąż) w domu z działką (kupionym w trakcie małżeństwa)- nie było rozdzielności majątkowej – były maż ma duże zaległość alimentacyjne – nie pracuje, jedynym jego majątkiem to właśnie współwłaściciel w nieruchomości. Czy komornik za długi może zając cały dom?
(A ja: Te zaległości alimentacyjne są wobec Pani (dziecka)?)
Tak, alimenty wobec trójki dzieci – alimenty nie płacone przez co najmniej 5 lat – ja alimenty otrzymuję z funduszu alimentacyjnego – dług dotyczy właśnie tych nie płaconych alimentów (były mąż także nie bierze udziału w utrzymaniu nieruchomości, nie dokłada się do opłat za energię, wodę za naprawy – dom ma już swoje lata itp).
(Ja: Proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie: egzekucja komornicza jest prowadzona z Pani wniosku jako wierzyciela?)
Tak, egzekucja komornicza prowadzona jest z mojego wniosku w imieniu niepełnoletnich dzieci. Nieskuteczne ściąganie długu z pensji byłego męża – jest bez pracy .komornik zastanawia się nad zajęciem nieruchomości – nie mamy jeszcze żadnego wniosku dotyczącego zajęcia (choć nie wiem czy komornik musi mnie poinformować jako współwłaściciela o krokach jakie podjął w sprawie części nie będącej moją własnością) – ale jest strach czy komornik może zająć naszą połowę domu. Z uwagi na brak gotówki nie mogę na tą chwilę podzielić działki i domu – tak aby to było prawnie rozwiązane. na razie jesteśmy z byłym mężem współwłaścicielami.

Odpowiedź: Egzekucja z nieruchomości może być prowadzona na Pani wniosek a jeżeli sobie Pani tego nie życzy, to nie będzie prowadzona. Nie można jednak zlicytować nieruchomości będącej wspólnością małżeńską (a taką jest dalej skoro podziału majątku jeszcze nie było) w tym nawet udziału dłużnika też nie można gdyż jest to udział niewyodrębniony.

Generalnie natomiast egzekucja z udziału nieruchomości (gdy udziały są wyodrębnione, np. brat – dłużnik ma połowę a siostra połowę) polega na tym, że zajęty i oszacowany będzie cały dom ale egzekucja tylko z udziału przypadającemu dłużnikowi.

Jeszcze jedno pytanie:czy jeśli opieka społeczna (gmina)w imieniu funduszu alimentacyjnego zechce odzyskać swoje pieniądze i to oni napiszą wniosek do komornika o ściganie należności- jak wtedy będzie z działką i domem-jeśli to jest jedyna wartościowa rzecz dłużnika?

Z działki która wciąż figuruje jako współwłasność małżeńska też nie będą mogli (komornik) prowadzić egzekucji. Jednak gdy egzekucja z innych składników majątku dłużnika będzie bezskuteczna, to oni jako wierzyciel będą mieli prawo wystąpić w wnioskiem o podział majątku – działki aby następnie móc prowadzić egzekucję.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

06/05/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Wspólny dom z byłym mężem – jej (dzieci) dłużnikiem alimentacyjnym'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ciekawy paradoks – mieszka z mężem po rozwodzie, mąż nie płaci alimentów i zamiast zawczasu po prostu odpuścić, to Pani poszła z tym do F.A. i w ten oto sposób mąż albo raczej eks-mąż jest winien kasę Państwu, a to już nie przebiera w środkach i zlicytuje chałupę ich obojga.

  Mike

  7 maja 15 18:47

 2. Sytuacja istotnie ciekawa natomiast jak napisałem, musieliby doprowadzić do podziału majątku. Co komu przypadłoby wówczas, tego nie wiem, nie zgłebiałem tych kwestii.

  admin

  7 maja 15 19:19

 3. Pani może chyba się zapożyczyć,przystąpić do licytacji,kupić udział męża i odzyskać pieniądze w alimentach.Ważne tylko aby alimenty były bardzo wysokie a najlepiej przekraczały wartość jego udziałów 🙂

  tylkoja

  16 Gru 15 08:41

Skomentuj