Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Praca za granicą a komornik w Polsce

32 komentarze

Pytanie: Planuje wyjazd za granice do niemiec a mam komornika na zajetym koncie polskim , chce aby nie dowiedział sie ze pracuje w niemczech aby mi nie zajal wypłaty dla tego pisze z pytaniem bo agencja chce pójsc mi na reke i ubezpieczyc mnie tam w Niemczech bez ZUS u w Polsce ,tylko podpisuje z agencja umowe o wyjezdzie moim tam do Niemiec do pracy .
Czy tak komornik mnie wtedy nie odszuka czy gdzies pracuje jak tu nie bede ubezpieczony w Polskim ZUS ie ?? jaka mam pewnosć? prosze o konkretna odpowiedz …

Przeczytaj też: Długi a wyjazd za granicę

Odpowiedź: komornik zasadniczo tylko poprzez ZUS sprawdza czy i gdzie dłużnik jest zatrudniony. A tak w ogóle, to komornik polski nie ma prawa prowadzić egzekucji za granicą. Jeżeli zatem to agencja polska będzie formalnie Pana pracodawcą to tak, może wynagrodzenie zająć jeżeli się o tym dowie ale jeżeli to niemiecka firma będzie formalnie pana zatrudniać, to nawet gdyby się o tym dowiedział, to nie zajmie wynagrodzenia w Niemczech.

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

Uwaga: wynagrodzenie sugeruję przyjmować na konto w banku zagranicznym. Wówczas komornik nie zajmie konta to po pierwsze, a po drugie – nie prześledzi historii przelewów i nie dowie się przy okazji, że otrzymuje Pan wynagrodzenie. w przypadku konta bankowego w banku działającym w Polsce może to zrobić. Więcej: Zagraniczne konto bankowe a komornik

tak zgadza sie wszystko w tamtym roku pracowalem tez w niemczech lecz nawet jesli miałem przelew na revolut konto to i tak dobił sie do firmy z Warszawy bo byłem wtedy w zusie polskim ubezpieczony. Teraz mam niemieckie konto swoje i wiem ze mi tam nie siegnie lecz powiedziałem w biurze tu ze chce byc ubezpieczony tam w niemczech pani sie zgodziła na to powiedziała tylko ze sam sie bede mosiał rozliczyc ze skarbówka .. To bedzie forma delegacji miedzy polska agencja a praca w Niemczech lecz pani mi odpowiedziala ze na 100 procent tez nie wie czy mnie tak u nich komornik mnie nie odszuka

Ja mysle ze na spokojnie ze raczej nie powinien bo umowa to na papierze bedzie tylko bez skladek tu w Polsce czy sie nie mylę

Przeczytaj też: Niespłacony kredyt a wyjazd za granicę

Jest tak jak odpisałem w poprzednim mailu, komornik tylko poprzez ZUS ustala czy dłużnik pracuje, no ewentualnie przy okazji przy zajęciu nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym ale o ile mi wiadomo, to przy tej okazji nie pyta urzędu skarbowego, jakiego pracodawcę podał dłużnik w rozliczeniu podatku, choć ma prawo zażądać takiej informacji.

Formalnie to będzie polska agencja w Polsce, więc nie wiem czy warto zaczac prace umowa będzie zarejestrowana w Polsce??

Przeczytaj też: Dłużnik za granicą a majątek w Polsce

No to jeżeli nie będzie w ZUS (bo jak Pan pisał, ubezpieczenie będzie wyłącznie niemieckie) to komornik nie dowie się, chyba że jak pisałem:

– z historii konta bankowego jeżeli je zajmie ale zajmie tylko wtedy jeżeli będzie konto w banku z siedzibą w Polsce
– przy zajęciu nadpłaty podatku ale to wyśle prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku i jak pisałem, wątpię w to aby komornik zapytał urząd skarbowy o dane pracodawcy którego wpisał Pan w zeznaniu podatkowym ponieważ komornicy szukają pracodawcy dłużnika zapytując ZUS – jeżeli ZUS odpisze komornikowi, że brak płatnika składek (czyli że nie jest Pan nigdzie zatrudniony) to komornik uzna, że nie pracuje Pan albo że pracuje Pan za granicą co jest równoznaczne z z niemożnością zajęcia wynagrodzenia i skarbówki nie będzie o powyższe pytał.

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a praca za granicą

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 września, 2021

Komentarze do 'Praca za granicą a komornik w Polsce'

Subscribe to comments with RSS

  1. Urząd Skarbowy nie jest to tego żeby udzielać komornikowi informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika. Wykonać zajęcie nadpłaty podatku to tak ale nic poza tym. Niby na jakiej podstawie miałby?

    Boruta

    15 wrz 21 o 04:32

  2. Art. 761 § 11 KPC stanowiący m.in, że organ egzekucyjny czyli komornik może żądać od organów podatkowych informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku.

    Jeżeli zatem komornik zażąda od urzędu skarbowego podania danych zakładu pracy który dłużnik wpisał w zeznaniu podatkowym, to urząd skarbowy ma obowiązek udostępnić komornikowi taką informacje. Jak jednak nadmieniłem wcześniej, komornicy prawdopodobnie nie pytają o to skarbówek.

    admin

    15 wrz 21 o 05:04

  3. Jeżeli w ZUS nie będzie to odnotowane to praktycznie nie ma ryzyka namierzenia pracodawcy dłużnika. Tylko że ominięcie ZUS jest raczej niezgodne z prawem.

    Mati

    18 wrz 21 o 07:09

  4. Jeżeli zatrudnia polska firma to musi odprowadzać składki zus i tyle w temacie. Gościu jest wprowadzany w błąd przez tą jakąś agencję pracy.

    kamerdyner

    19 wrz 21 o 11:48

  5. polscy komornicy nawet w polsce są nieskuteczni prawie w 80 procentach a co dopiero za granicą! Zero.

    Anonim

    26 wrz 21 o 13:57

  6. Konto polskie mogą zająć nawet jeżeli dłużnik mieszka za granicą. A niejeden dłużnik w takiej sytuacji ma polskie konto, brak wyobraźni…

    Kicaj

    28 wrz 21 o 20:10

  7. W momencie uzyskania poświadczenia zameldowania za granicą założenie konta w tamtejszym banku to formalność, mowa o każdym kraju w UE.

    Klemens

    1 paź 21 o 20:58

  8. Nawet chyba nie jest potrzebne do tego zameldowanie ale wystarczy udokumentowanie zatrudnienia w tamtym kraju.

    bociek

    7 paź 21 o 09:28

  9. Sporo takich osób jednak kiedyś do Polski powróci i wierzyciele będą na te osoby czekali. A odsetki od długu będą wysokie. Nie rozsądniej spłacać po trochu będąc za granicą w pracy.

    wierzyciel

    9 paź 21 o 05:19

  10. Wtedy ogłoszą upadłość i po temacie.

    Praktyk

    10 paź 21 o 17:47

  11. Upadłość nie anuluje długów a żeby ją ogłosić, trzeba być niewypłacalnym.

    wierzyciel

    10 paź 21 o 21:21

  12. Upadłość nie anuluje długów? A to ciekawe… Na jej potrzeby bardzo łatwo stać się niewypłacalnym. Lepsze to niż rosnące odsetki i przerywanie biegu przedawnienia.

    Praktyk

    10 paź 21 o 21:52

  13. Z upadłością konsumencką nie miałem do czynienia ale z upadłością spółek z o.o. – wielokrotnie. I NIGDY nie odzyskałem z upadłości nawet niewielkiej cząstki należności.

    bartnik

    11 paź 21 o 16:31

  14. Otóż to. Upadłość spółki daje jeszcze możliwość działania na szkodę Spółki przez Zarząd. W przypadku upadłości konsumenckiej wierzyciel nakazem może sobie tyłek podetrzeć.

    Praktyk

    11 paź 21 o 18:08

  15. To tylko kwestia czasu i to chyba niedługiego, jak polski komornik będzie mógł prowadzić egzekucję w krajach UE i to samo komornicy z tych krajów.

    Andrzej

    17 lis 21 o 06:30

  16. Ciekaw jestem jaka jest skuteczność komorników w innych krajach UE. W Polsce na poziomie 20 procent już od wielu lat.

    Estep

    28 lis 21 o 15:15

  17. Polski komornik za granica nic nie może, znaczy może sobie na wczasy pojechać i nic nie robić.

    edo

    20 gru 21 o 05:34

  18. Ja liczę na to, że mój dłużnik do kraju kiedyś wróci. Niedawno sprawa była w ponownej egzekucji właściwie tylko po to aby wyzerować przedawnienie należności głównej i odsetek. Dłużnik ma 26 lat, mam nadzieję że po powrocie będzie chciał legalnie funkcjonować znaczy nie ukrywać majątku.

    sos

    6 lut 22 o 16:56

  19. Jeśli coś już jest przedawnione i sad to weźmie popełnia przestępstwo to po pierwsze i nie ma żadnych spraw zaocznych 58 artykuł konstytucji mówi iż mam prawo się reprezentować na sprawie i udowadniać swoją niewinność jazda bez biletu ważna 1 rok czasu wykroczenia rok czasu kredyt 5 lat długi telefoniczne 3 lata po tym czasie Jeśli jakąś firma skupujaca długi odda Cię do sądu możesz ją ścigać o próbę wyudzenia a na sad w Rzeczpospolitej składam skarge do trybunału unijnego komornikowi robię sprawę za naruszenie dubr osobistych i domagam się od państwa odszkodowania

    Artur 1

    29 mar 22 o 02:28

  20. W aktualnym stanie prawnym sąd ma obowiązek oddalić powództwo z urzędu biorąc pod uwagę przedawnienie roszczenia. A jeżeli wcześniej zasądzone roszczenie uległo po zasądzeniu przedawnieniu, to komornik ma obowiązek nie podejmować egzekucji – zwrócić wniosek egzekucyjny.

    admin

    29 mar 22 o 04:17

  21. Tak, komornik przy sądzie rejonowym w Polsce nie ma żadnych uprawnień do prowadzenia egzekucji za granicą ale warto zadać sobie pytanie, co będzie gdy zechcesz powrócić do Polski po roku, później. Wierzyciel o tobie nie zapomni i kiedy się o powrocie dowie, to znowu złoży papiery u komornika.

    Phi

    31 mar 22 o 16:22

  22. Witam mam długi jak moge się dowiedzieć jak je mogę spłacać, bo teraz przebywam za granicą dziękuję

    Mata

    16 lip 22 o 17:31

  23. Witam, proszę skontaktować się z wierzycielami, mailem, telefonicznie, listownie…

    admin

    16 lip 22 o 17:56

  24. Dzień dobry,
    a ja mam pytanie. Będę zatrudniona za granicą, mam konto za granicą, ale fizycznie jestem w Polce. W związku z czym mój zagraniczny pracodawca będzie odprowadzał za mnie ZUS i podatki w Polsce.
    Czy w takim wypadku komornik może zająć moje wynagrodzenie? (np. pisząc pismo do mojego pracodawcy, żeby moje wynagrodzenie wypłacał na jego konto). Skoro może się dowiedzieć sprawdzając moje wpłaty na ZUS?
    Pozdrawiam,
    A

    Joanna

    17 sie 22 o 17:16

  25. Dzień dobry, zajęcie wynagrodzenia wiązałoby się z wysłaniem zajęcia do podmiotu zagranicznego – za granicę a polski komornik nie ma za granicą władzy. Zagraniczny pracodawca nie powinien uznać zajęcia polskiego komornika. Fakt odprowadzania przez niego składek i podatków w Polsce w mojej ocenie niczego nie zmienia w omawianej kwestii.

    admin

    17 sie 22 o 18:17

  26. Dziękuję bardzo

    Joanna

    18 sie 22 o 07:37

  27. Jak najlepiej przelewać z zagranicy PLN na konto byłej żony w Polsce aby uniknąć prowizji ?
    – przez swoje zajęte konto (przez Revolut / Western Union, itp.) tzn. każda wpłata zostanie przekazana byłej żonie, ale chyba komornik sobie odejmie prowizję ?)
    – wprost na konto żony przez Revolut / Western Union, itp.
    – na konto komornika przez Revolut / Western Union, itp

    Nie chcę zdradzać nr konta zagranicznego ani kraju gdzie jestem

    welcometopoland

    25 sie 22 o 13:01

  28. Tak, komornik pobierze 10% opłaty stosunkowej ze ściągniętej kwoty z konta dla siebie.

    admin

    25 sie 22 o 13:58

  29. A ja mam pytanie, czy jeśli wyjeżdżam do pracy na niemieckich warunkach pracy@(skladki w Niemczech), ale umowa zlecenie z polską agencja (tylko podatek do skarbówki w pl będzie), to czy mnie komornik znajdzie???? Nadmienię, że wypłata będzie na konto partnera

    Moni

    17 sty 23 o 12:36

  30. To że wypłata na konto partnera nie ma znaczenia przy zajęciu wynagrodzenia ponieważ zajęcie wynagrodzenia następuje u pracodawcy. Jeżeli umowa jest z polską firmą czyli mającą siedzibę w Polsce, to komornik może wynagrodzenie zająć a znajdzie wysławszy zapytanie do ZUS o płatnika składek (czyli o pracodawcę). Może Pani co najwyżej wywalczyć aby zostawiał Pani kwotę minimalną ustawową: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-cala-wyplate/ bo jeżeli nie zażąda ograniczenia egzekucji to będzie zajmował całe wynagrodzenie.

    admin

    17 sty 23 o 13:23

  31. Witam serdecznie, mąż ma na barku komornika. Prowadzi własną DG 1 osobową,firma jest założona w Polsce,a pracuje za granicą. Na początku jego przelewy szły na jego konto firmowe walutowe w Polsce,ale kiedy zajął je komornik,to jego przelewy teraz idą na naszą córkę.zmienilismy tak ,ponieważ nie miałam z czego opłacać ZUS i podatek tu w Polsce bo zabierał wszystko to co zarabiał. Dziś dzwoniła do mnie jego księgowa,że przyszlo pismo od komornika i prosi o przychód z zeszłego roku. Mam pytanie,co moze zrobić w tej sprawie komornik?Czy może pojechać do męża za granicę,do tej firmy w której mąż wykonuje usługi?I prosić o to,żeby męża przelewy szły na konto komornika?Dodam,że mąż nie jest tam zameldowany,ani nie ma tam konta zagranicznego założonego. I czy komornik może zająć córki konto bankowe?W US jest podane męża konto firmowe

    Megi 123

    13 lut 23 o 11:23

  32. Nie, komornik ani nie może pojechać do tej firmy zagranicznej (chyba że prywatnie, na wycieczkę ) ani nie może zająć wierzytelności męża w tej firmie ani zająć konta córki.

    admin

    13 lut 23 o 13:37

Skomentuj