Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Praca w Norwegii a zaległy kredyt hipoteczny w Polsce.

komentarzy 7

Pytanie: Przez wiele lat pracowałem w jednym z hoteli. Miałem dobre zarobki. W 2007 roku kupiliśmy dom, niestety we franku szwajcarskim. Byłem złotym klientem banku Pko BP. Wszystkie moje zobowiązania płaciłem w terminie. Mój osobisty doradca finansowy był tak zadowolony że szybko otworzył mi konto platynowe, udzielił wysokiej linii kredytowej na remont domu, uczynił mnie członkiem Diners Club, bank wysyłał karty kredytowe z wysokim limitem. Latem 2012 roku całkowicie spłonął hotel w którym pracowałem. Pełniłem tam funkcję menadżera, kierownika sprzedaży. Mój zakład pracy przestał istnieć i i straciłem płynność finansową.
Próbowałem wszystkimi sposobami znaleźć pracę aby powrócić do poprzedniej dobrej kondycji finansowej naszej rodziny ale to był okres głębokiego kryzysu. Próbowałem negocjować z bankiem od razu ale niestety chęć rozmów banków z klientami w trudnej sytuacji to tylko bajki. Po wielu rozmowach prośbach i łzach bank zgodził się podpisać umowę ugody na kredyt na dom i na linie w kredycie ale tylko na rok. Dzisiaj znów jestem w punkcie wyjścia. Moje raty wzrosły z 500 zł z umowy ugody na raty po 3000 zł. Wyjechałem za pracą z rodziną do Norwegii. Systematycznie przez ostatni rok spłacałam wszystkie zobowiązania ale nie dam rady spłać tak wysokich kwot. Banki nie chcą negocjować, bo jak się wczoraj dowiedziałem nie posiadam zatrudnienia na terenie Polski. W Norwegii pracuję legalnie. Czy wie Pan może jak wygląda sprawa windykacji długów w Norwegii?

Odpowiedź: Polskę i Norwegię obowiązuje nowa Konwencja o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych. Zgodnie z art. 33 ust. 1 Konwencji „orzeczenia wydane w jednym państwie związanym konwencją są uznawane w innych państwach związanych niniejszą konwencją bez potrzeby przeprowadzenia specjalnego postępowania”. A zatem, egzekucja tytułu wykonawczego wydanego w Polsce może zostać przeprowadzona w Norwegii bez przeprowadzania kolejnego postępowania (art. 36 Konwencji stanowi, że „orzeczenie zagraniczne nie może być w żadnym wypadku przedmiotem kontroli merytorycznej”.) Nie wiem natomiast, jak wygląda procedura egzekucji w Norwegii. Wiem, że w niektórych regionach działa samorząd komorniczy natomiast w innych funkcję komornika pełni policja. Nie wiem, czy i na ile jest że tak powiem socjalna taka egzekucja (kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia…, itp.)

Na Pana miejscu po prostu dokonywałbym takich wpłat, na jakie może Pan sobie pozwolić. Nie wiem czy bank zdecyduje się na wszczęcie procedury zmierzającej do egzekucji przeciwko Panu w Norwegii (czy już przeszli przez to w innej sprawie…, z jakim skutkiem…). Jeżeli dom dalej Pan posiada, to na miejscu banku zacząłbym od egzekucji z tejże nieruchomości w Polsce celem przymuszenia Pana do szybszego regulowania zapłaty długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/04/2015

kategoria zadłużenie

Komentarze do 'Praca w Norwegii a zaległy kredyt hipoteczny w Polsce.'

Subscribe to comments with RSS

 1. I kto by pomyślał, ze banki są tak mało skłonne do negocjacji.

  Anna

  23 Kwi 15 14:49

 2. bez przesady, cała rodzina w norwegii i problem z ratami?
  dla mnie to jakaś nędzna prowokacja…

  ryszard ochódzki

  23 Kwi 15 17:31

 3. Nie wiadomo ile tam zarabia, może tylko on pracuje a żona nie.

  Usunąłem z jego opisu sprawy dane o lokalizacji hotelu i dokładnej dacie pożaru ale sprawdziłem w internecie i faktycznie, owego dnia spalił się hotel w tej lokalizacji.

  admin

  23 Kwi 15 17:36

 4. a poza tym to kto rozumny się tak wystawia na odstrzał dając namiar na siebie… przecież nikt by nawet nie wiedział gdzie szukać

  ryszard ochódzki

  23 Kwi 15 17:53

 5. Facet chyba po prostu nie chce być do końca życia dłużnikiem, chce się dogadać. Może nie chce do końca życia zagranicą być, może zależy mu na tym domu w kredycie w Polsce.

  admin

  23 Kwi 15 18:29

 6. A nie wpadl na to, zeby wynajac dom w Polsce i z czynszu splacac raty?

  PogromcaWspolnot

  11 Cze 15 13:46

 7. Możliwe, że wpadł na taki pomysł ale nie chce tak zrobić; byłoby to dlań jak wypożyczenie komuś żony. 😉

  admin

  11 Cze 15 16:50

Skomentuj