Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka i zwrot na konto a nie do ręki

komentarzy 15

Przekazywanie pieniędzy nie przez konto bankowe ale z ręki do ręki, jest że tak powiem – kryminogenne. Chodzi mi tutaj zarówno na przykład o udzielanie pożyczki poprzez przekazanie kwoty pożyczki w tenże sposób ale też chodzi mi o dokonywanie płatności w takiej formie. Na przykład znam sprawę, w której pożyczkodawca domagał się przed sądem od pożyczkobiorcy zwrotu pożyczki a ten w sprzeciwie od nakazu zapłaty napisał, że pożyczkę zwrócił właśnie z ręki do ręki jednakże nie poprosił pożyczkodawcy o pokwitowanie. Wierzcie lub nie, ale sąd jemu uwierzył i powództwo o zwrot pożyczki oddalił uznając że już została zwrócona. Pożyczkobiorca podparł się świadkiem, swoim kolegą, który rzekomo był przy tym, gdy pożyczkobiorca dokonywał zwrotu pieniędzy. Znam i inną sprawę – pożyczkobiorca stwierdził w sprzeciwie od nakazu zapłaty, że oświadczenie o przyjęciu pożyczki zostało na nim wymuszone. I też sąd uwierzył mu, powództwo oddalił uznając, że pozwany od powoda pożyczki nie otrzymał. I wiem też o sprawie, w której pożyczkobiorca twierdził przed sądem, że owszem została mu udzielona pożyczka prywatna ale w kwocie niższej od tej, która widnieje na umowie pożyczki. W tej sprawie sąd nie uwierzył pożyczkobiorcy ale nie wiemy przecież czy faktycznie nie było tak jak twierdził pożyczkobiorca.

Jak tam było naprawdę w tych trzech wyżej zasygnalizowanych przypadkach, tego się nie dowiemy ale zauważmy, że gdyby istniał obowiązek zarówno udzielania jak i zwracania pożyczki wyłącznie przelewem z konta na konto, wtedy wyżej opisanych spraw nie byłoby, żadnych wątpliwości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/04/2015

kategoria dowody

Komentarze do 'Pożyczka i zwrot na konto a nie do ręki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Takie numery mogą wydarzyć się ale nie gdy bank będzie w sprawie. Dlatego, że bank to „instytucja zaufania publicznego” czy coś w tym stylu, takie banki miano mają. I nic to, ze ciulają klientów na wszystkie możliwe sposoby. BTE wystawiają sobie same i mogą zniszczyć człowieka.

  Miro

  20 Kwi 15 10:35

 2. Banki po prostu pilnują procedur a powiedzmy że pożyczki zaciągają jako lokaty…

  Co do BTE, to skończy się bodaj w sierpniu przyszłego roku. Trybunał Konstytucyjny odebrał bankom ten przywilej z tym, że jak wyżej, dopiero za ponad rok.

  admin

  20 Kwi 15 10:50

 3. No to jak banki za rok zaczną stosować weksle to zawalą na maxa wydziały cywilne, które i tak już ledwo zipią z przeładowania. Wtedy to dopiero będziemy czekać na nakaz i klauzulę….

  wierzyciel

  20 Kwi 15 15:04

 4. Słuszne spostrzeżenie. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że niezbadane są wyroki sądowe (nawet pewniaki mogą nie obronić się, bo sąd „pomyli się” co do ustaleń stanu faktycznego), to wniosek jest jeden: nie kredytować nikogo! Nie udzielać prywatnych pożyczek… Ewentualnie notariusze mogą na tym zyskać, bo przybędzie poddań dobrowolnej egzekucji.

  admin

  20 Kwi 15 15:13

 5. likwidacja BTE to mikołajowy prezent dla firm windykacyjnych/funduszy sekurytyzacyjnych. to one właśnie lobbowały za zniesieniem BTE, że to niby szkodliwe dla konsumentów…

  ryszard ochódzki

  20 Kwi 15 19:49

 6. Ciekawe czy i jak bardzo wpłynie ta zmiana na wzrost kosztów udzielanych kredytów.

  admin

  21 Kwi 15 00:41

 7. Na pewno wpłynie na kasę banków, bo mają etatowych prawników a Ci będą wnioskować o zwrot kosztów zastępstwa procesowego wobec tego to czysta kasa dla banku i o kilka tysięcy więcej do spłaty dojdzie dłużnikowi.

  wierzyciel

  21 Kwi 15 10:26

 8. Zapewne tak będzie się działo. A na przykład kredytowe roszczenie pięć tysięcy z groszami, to już minimum tysiąc dwieście złotych kosztów zastępstwa procesowego.

  Jednak poza tym, należy spodziewać się też, że kredytobiorcy – dłużnicy będą masowo wnosić zarzuty od nakazów zapłaty. Nakaz zapłaty z weksla wydany jest co prawda natychmiast wykonalny, ale pozwany wnosząc zarzuty może wnieść jednocześnie o wstrzymanie wykonania nakazu. Jednak sąd może ale nie musi wstrzymać wykonania. W sprawach gdy powodem jest bank, to jednak chyba nie będą wstrzymywane…

  admin

  21 Kwi 15 11:14

 9. jak dotychczas nielicznym z banków pozywających do e-sądu (z pominięciem BTE) jest eurobank. pozwy składają pracownicy i kosztów zastępstwa nie ma.

  i nie spodziewałbym się jakiegoś wzrostu sprzeciwów, tudzież zarzutów. obecne statystyki pokazują to co pokazują, więc mimo tego iż spora grupa osób wygrywa z windykacjami/funduszami w sądach, to reszta jeleni i tak wnosi nadwyżkę w tym biznesie do windykacji/sekurytyzacji.

  chyba że nastąpi jakaś medialna ogólnopolska akcja zatytułowana „sprzeciw – sąd nie gryzie”.

  ryszard ochódzki

  21 Kwi 15 13:54

 10. Mam na myśli głównie osiągniecie celu w postaci przesunięcia w czasie – odwleczenia wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

  admin

  21 Kwi 15 14:00

 11. Półtora miesiąca temu pożyczyłem osobie z dalekiej rodziny 30000zł, pieniądze miał oddać po miesiącu. Kiedy dzwoniłem kilka dni temu obiecał oddać pieniądze, obecnie nie odbiera telefonu. Sprawa jest dla mnie na tyle poważna gdyż, pieniądze te pożyczyłem mu z kredytu na budowę domu. Dom buduje mi firma, której ja powinienem teraz zapłacić. Niestety nie mam umowy pożyczki, obecnie posiadam tylko potwierdzenie przelewu bankowego na jego konto w tytule „pożyczka”. Wybieram się jutro do niego do domu z zamiarem wymuszenia podpisania umowy, nie wiem jednak jaki będzie tego skutek. Myślę, że jest skąd ściągnąć pieniądze facet ma 2 letni dom wiem, że brali z żoną na niego kredyt ale znaczną część zrobili z własnych środków. Ma samochód dostawczy, chyba nawet i osobowy, pracuje jako kurier w przesyłkach. Ma też sklep z częściami do mebli i sklep z jedzeniem dla psów nie wiem na ile to dochodowe interesy skoro pożycza i nie oddaje. Z tego co słyszałem od rodziny to kupił też jakieś siedlisko ze wspólnikiem z zamiarem jego sprzedaży. Czy wg moich informacji jesteście Państwo w stanie podjąć się egzekucji tego długu? Jeśli tak proszę o podanie kosztów prowizji. Oraz szacunkowych możliwości ściągnięcia pieniędzy. Ewentualnie proszę o poradę jak powinna wyglądać umowa pożyczki w internecie znalazłem kilka formularzy jednak w każdym są odsetki myślę, że jak zobaczyłby jutro taką umowę to od razu nie będzie chciał mi podpisać. Czy wg prawa można pożyczyć pieniądze bez odsetek?

  przycjaciel

  21 Kwi 15 15:25

 12. Ja nie zajmuję się już windykacjami na zlecenie. Tak, można udzielić nieoprocentowanej pożyczki, umowy pożyczki które widziałem w internecie są OK.

  admin

  21 Kwi 15 16:09

 13. Życzę powodzenia w egzekucji długu w wysokości 30,000zł od osoby, która pracuje jako kurier.

  Mike

  23 Kwi 15 09:22

 14. jak przyjdzie do egzekucji z nieruchomości, to jednak może coś sie znajdzie 🙂

  ryszard ochódzki

  23 Kwi 15 11:31

 15. która jak znam życie jest na żonę

  Mike

  23 Kwi 15 21:27

Skomentuj