Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja przeciwko dłużnikowi w związku małżeńskim, majątek wspólny i osobisty

komentarze 4

Pytanie: Brat z ojcem zadłużyli mieszkanie o czym nie miałem pojęcia. Kilka miesięcy temu odbyła się sprawa o której raz nic nie wiedziałem, bo mieszkam na stałe za granicą. Jako że byłem tam zameldowany na wyroku jest ojciec, ja, brat i córka brata. Właśnie jadę do Polski aby złożyć wniosek o cofnięcie terminu sprawy, abym mógł przedłożyć dowody o moim nie zamieszkiwania pod ty adresem. Do tej pory komornik ściągał pieniądze z renty ojca co było jak całą reszta zatajenie przede mną. Ojciec umarł 3 tygodnie temu, a ja o sprawie dowiedziałem się wczoraj. Teraz, jak rozumiem komornik do czasu mojego odwołania może ścigać mnie.
Jestem żonaty i mamy wspólnotę małżeńską.
Dług to około 10000 zł.
Czy komornik może zająć moją lokatę bankową?
Czy może zająć lokatę żony?
Czy może zająć działki którymi jesteśmy wraz z żoną współwłaścicielami?

Odpowiedź: Pana lokatę może zająć, lokaty żony zająć nie może bo to jej odrębny majątek. Z działką to jest tak, że zająć ją (taki blef – postraszenie dłużnika nie znającego prawa) może ale nie zlicytuje skoro nie ma klauzuli wykonalności na żonę a nie uzyska klauzuli na żonę w takiej sytuacji. I w końcu będzie musiał działkę zwolnić.Dziękuję bardzo, nie mam zamiaru się ukrywać ani przed niczym uciekać. Chce się spotkać z tym komornikiem i mu wszystko wyjaśnić, ale najpierw chciałbym złożyć dokumenty do sądu aby móc udowodnić swoją niewinność. Dodam tylko że brat mieszkał tam z ojcem i konkubiną, mieli naprawdę dobre dochody. Poza tym po wyroku kupili sobie nowe auto, oczywiście wszystko jest kupowane na konkubinę. Teraz już wiem dlaczego. Czy komornik musi mies jakiś dodatkowy wyrok na zajęcie tej działki i lokaty?

Lokaty żony nie zajmie skoro nie jest dłużnikiem. Z działką – jak napisałem. Generalnie to jest tak, że gdyby żona wyraziła zgodę na zaciągnięcie długu przez Pana (no np. pożyczki) to wtedy może zając majątek wspólny i zlicytować a więc np. działkę. Jednak odrębnej własności czyli jej lokaty nawet wówczas nie może zająć.

Pan w tej sprawie wnosząc do sądu powództwo przeciwegzekucyjne powinien zawnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Co do stanu prawnego jak chodzi o samą egzekucję od Pana (czy mają prawo), to się nie wypowiadam, bo nie znam sytuacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.7]

15/04/2015

kategoria: komornik,majątek

Komentarze do 'Egzekucja przeciwko dłużnikowi w związku małżeńskim, majątek wspólny i osobisty'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mąż dostał 10000zł grzywny i 8miesiecy więzienia. Adwokat wniósł o obrączki ale nie wyszło i od 3 miesięcy mąż jest w zakładzie karnym. Miał też rozłożyć grzywnę na raty ale w tej sprawie nic jeszcze nie przyszło. Wczoraj zaś był u mnie komornik i powiedział, że sąd może zalicytować gospodarstwo rolne. Gdy zaproponowałam raty na miarę swoich możliwości(mamy 2 dzieci-7i5lat) dopóki mąż nie wyjdzie to wyśmiał mnie. Czy to możliwe aby zalicytowali nam gospodarstwo i dom? Mąż ma służebność wobec rodziców,którzy przepisali na niego gospodarkę. Ma też trochę innych długów. Czy jak pójdę do pracy mogą zająć mi pensje? Co zrobić wobec tej sytuacji,aby uchronić siebie i dzieci?

  Monika

  6 Sie 17 10:58

 2. Jeżeli gospodarstwo jest tylko męża a nie Wasze wspólne, to komornik może je zlicytować. Nie może natomiast zając Pani pensji ani innych składników Pani osobistego majątku.

  Jeżeli będzie wpłacała Pani raty komornikowi, to może nie będzie mu pilno do licytowania gospodarstwa.

  admin

  6 Sie 17 11:21

 3. A skoro to sąd wydał taki wyrok i z tego sądu wysłany został komornik, że to czy mogę wnieść o wstrzymanie egzekucji na czas pobytu męża w zakładzie karnym? Mogę to zrobić ja czy musi mąż?

  Monika

  6 Sie 17 21:29

 4. To nie jest powód do wstrzymywania egzekucji, szkoda fatygi.

  admin

  6 Sie 17 22:39

Skomentuj