Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja przeciwko dłużnikowi w związku małżeńskim, majątek wspólny i osobisty

skomentuj

Pytanie: Brat z ojcem zadłużyli mieszkanie o czym nie miałem pojęcia. Kilka miesięcy temu odbyła się sprawa o której raz nic nie wiedziałem, bo mieszkam na stałe za granicą. Jako że byłem tam zameldowany na wyroku jest ojciec, ja, brat i córka brata. Właśnie jadę do Polski aby złożyć wniosek o cofnięcie terminu sprawy, abym mógł przedłożyć dowody o moim nie zamieszkiwania pod ty adresem. Do tej pory komornik ściągał pieniądze z renty ojca co było jak całą reszta zatajenie przede mną. Ojciec umarł 3 tygodnie temu, a ja o sprawie dowiedziałem się wczoraj. Teraz, jak rozumiem komornik do czasu mojego odwołania może ścigać mnie.
Jestem żonaty i mamy wspólnotę małżeńską.
Dług to około 10000 zł.
Czy komornik może zająć moją lokatę bankową?
Czy może zająć lokatę żony?
Czy może zająć działki którymi jesteśmy wraz z żoną współwłaścicielami?

Odpowiedź: Pana lokatę może zająć, lokaty żony zająć nie może bo to jej odrębny majątek. Z działką to jest tak, że zająć ją (taki blef – postraszenie dłużnika nie znającego prawa) może ale nie zlicytuje skoro nie ma klauzuli wykonalności na żonę a nie uzyska klauzuli na żonę w takiej sytuacji. I w końcu będzie musiał działkę zwolnić.

Dziękuję bardzo, nie mam zamiaru się ukrywać ani przed niczym uciekać. Chce się spotkać z tym komornikiem i mu wszystko wyjaśnić, ale najpierw chciałbym złożyć dokumenty do sądu aby móc udowodnić swoją niewinność. Dodam tylko że brat mieszkał tam z ojcem i konkubiną, mieli naprawdę dobre dochody. Poza tym po wyroku kupili sobie nowe auto, oczywiście wszystko jest kupowane na konkubinę. Teraz już wiem dlaczego. Czy komornik musi mies jakiś dodatkowy wyrok na zajęcie tej działki i lokaty?

Lokaty żony nie zajmie skoro nie jest dłużnikiem. Z działką – jak napisałem. Generalnie to jest tak, że gdyby żona wyraziła zgodę na zaciągnięcie długu przez Pana (no np. pożyczki) to wtedy może zając majątek wspólny i zlicytować a więc np. działkę. Jednak odrębnej własności czyli jej lokaty nawet wówczas nie może zająć.

Pan w tej sprawie wnosząc do sądu powództwo przeciwegzekucyjne powinien zawnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Co do stanu prawnego jak chodzi o samą egzekucję od Pana (czy mają prawo), to się nie wypowiadam, bo nie znam sytuacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.6]

15/04/2015

kategoria: komornik,majątek

Skomentuj