Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Powiadomienie dłużnika o zamiarze umieszczenia go w BIG

komentarze 4

Pytanie: Chciałam zapytać o proceder dopisywania dłużników do Biura Informacji Gospodarczej. Mamy jako firma podpisana stosowną umowę. Chcielibyśmy podjąć czynności rejestracji nierzetelnych klientów jednak nie wiem czy powinniśmy uprzednio poinformować ich o tym fakcie? Bardzo proszę o informację.

Odpowiedź: Tak, trzeba uprzedzić dłużnika o zamiarze umieszczenia go w BIG pocztą poleconą lub doręczając pismo osobiście (za pokwitowaniem na kopii pisma) i dopiero po upływie miesiąca od wysłania / doręczenia osobiście takiego pisma można dopisać go do BIG. Dotyczy to zarówno dłużników będących konsumentem jak i tych którzy nie są w sprawie konsumentem. Nakazują to: art 14.1.3) (jak chodzi o dłużników – konsumentów) oraz art. 15.1.3) (jak chodzi o dłużników niebędących konsumentem) Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Pytanie: Na naszym wezwaniu do zapłaty widnieje informacja o BIG. Tzn, że „brak spłaty może spowodować dopisanie do ewidencji BIG”. Jednak czy w momencie wpisania już danej osoby trzeba ponowie poinformować klienta, że został wpisany?

Odpowiedź: Nie, ponownie już nie trzeba ich o tym informować. O ile pamiętam, to każdy BIG oferuje automatyczne wysłanie powiadomienia przez BIG (opcja płatna) o dopisaniu. Można z tego skorzystać albo nie.

27/03/2015

kategoria: rejestry długów

Komentarze do 'Powiadomienie dłużnika o zamiarze umieszczenia go w BIG'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pożyczyłem znajomemu 5000zł. Podpisaliśmy umowę dnia 25.08.2014, wg której pożyczkobiorca zobowiązał się spłacić całą kwotę do końca września. Do dziś pomimo wielu ponagleń i próśb, nie otrzymałem zwrotu należności a jedynie kolejne zapewnienia i prośby o przedłużanie terminu spłaty. W załączniku dołączam zeskanowaną umowę. Umowa opiewa na kwotę 6000zł, jednak po przeanalizowaniu moich środków, postanowiliśmy kwotę zredukować do 5000zł, z czego 2000 przelałem na konto bankowe (mam potwierdzenie w historii przelewów) a pozostałe 3000zł wybrałem z lokaty (mam również potwierdzenie wybrania tej kwoty) i przekazałem w gotówce. W umowie jest również mowa o karnej doplacie w wysokości 30% pozyczonej stawki. Chciałbym zapytać jakiest prawdopodobieństwo odzyskania moich pieniędzy, czy może Pan kogoś polecić i czy mozna przewidzieć mniej więcej okres w jakim zostaną odzyskane. Normalnie mieszkam w Ziębicach (dolnośląskie), obecnie mieszkam i pracuję w Nysie (opolskie)

    Bruno

    27 Mar 15 07:14

  2. Bruno, ja nie jestem jasnowidzem. Nie mam też kogo polecić. Sam se windykuj, być może najlepiej tak na tym wyjdziesz.

    admin

    27 Mar 15 07:45

  3. Ja bym polecił oddać sprawę do e-sądu i egzekwować przez komornika. Będzie dość szybko i tanio.

    wierzyciel

    27 Mar 15 10:54

  4. Zasadniczo to miałem na myśli pisząc aby sam windykował.

    admin

    27 Mar 15 11:02

Skomentuj