Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyegzekwowanie zamieszczenia przeprosin w prasie

skomentuj

Pytanie: Pisał Pan: http://pamietnikwindykatora.pl/2015/05/20/nawet-jak-tylko-jednego-maila-oczerniajacego-wyslesz-to-sady-w-gazecie-ogolnopolskiej-moga-kazac-ci-przeprosic/ że nie wykonał wyroku – nie opublikował przeprosin w gazecie. Mam pytanie – jakie konsekwencje grożą Panu i w ogóle za niewykonanie takiego zarządzenia w wyroku? Mogą Pana zmusić do opublikowania tych przeprosin?

Odpowiedź: Podmiot na którego rzecz nakazano opublikowanie przeprosin może sam (przedstawiciel) sam zamieścić takie przeprosiny zapłaciwszy za nie a następnie żądać od zwrotu kosztów publikacji ogłoszenia od podmiotu który wyrokiem został zobowiązany do zamieszczenia tych przeprosin. W tamtym przypadku jednak zanim zapadł wyrok sądu II instancji, to ta nieuczciwa firma już przestała działać. Poza tym istnieje ryzyko takie, że nie uda się odzyskać kosztów publikacji ogłoszenia od osoby która wyrokiem została zobowiązana do przeproszenia. Ja w innej sprawie kilka lat temu też zostałem zobowiązany do tego na rzecz innej spółki oraz do zwrotu kosztów procesu. I mimo tego, że komornik szybko ściągnął koszty procesu z mojego konta firmowego, to spółka nie opublikowała przeprosin na jej koszt, choć dwukrotnie wzywali mnie do opublikowania.

Inaczej przedstawia się sytuacja gdy przeprosin zasądzonych wyrokiem może dokonać tylko ten kto został zobowiązany do przeprosin. Tak jest na przykład w przypadku obowiązku opublikowania przeprosin na jego własnej stronie internetowej albo rozesłania maili przepraszających z firmowej skrzynki. Wówczas sąd może co najwyżej nakładać grzywnę za niewykonanie wyroku.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/03/2015

Skomentuj