Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Samochody sprzedane przez (żonę) dłużnika a skarga pauliańska

komentarzy 15

Pytanie: Witam, po raz kolejny mam problem z dłużnikiem, sprawa wygląda następująco:
Jestem na etapie rozciągnięcia klauzuli wykonalności na żonę dłużnika (mam tu gwarancje 100% że tak się stanie). Żona dłużnika wystawia na allegro i wystawiała przez ostatnie 2 miesiące samochody, nie zostały zabezpieczone przez komornika bo toczy się zbieg egzekucji i chyba nie mogę na razie zlecić nic komornikowi – tak wyczytałem.
Pytanie jest takie:
Czy po rozciągnięciu tej klauzuli wykonalności na żonę dłużnika będzie można odzyskać te samochody jeśli zostały sprzedane? Jeśli chodzi o dowód to mam tylko tyle, że wystawiane są z konta żony dłużnika co można sprawdzić na danym portalu ogłoszeń i nr telefonu jest podany dłużnika albo żony dłużnika.

Odpowiedź: Jeżeli samochody zostały nabyte po zawarciu związku małżeńskiego, to wchodzą do majątkowej wspólności małżeńskiej i dysponując klauzulą na żonę dłużnika można je zająć i zlicytować.

Nie liczyłbym jednak na odzyskanie tych samochodów jeśli zostaną sprzedane. Nabywcy prawdopodobnie zakupią je w dobrej wierze to znaczy, nie wiedząc o tym, że dłużnik i żona sprzedawali samochody ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. Dlatego skarga pauliańska (żądanie uznania przez sąd umowy kupna – sprzedaży za nieważną w odniesieniu do Pana jako wierzyciela) byłaby tu bezskuteczna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3.5]

23/03/2015

kategoria skarga pauliańska

Komentarze do 'Samochody sprzedane przez (żonę) dłużnika a skarga pauliańska'

Subscribe to comments with RSS

 1. No ale przecież nawet jakby wiedzieli, to to żona dłużnika sprzedaje a nie dłużnik. Są wtedy podstawy do takiej skargi?

  Jacenty piźnienty

  23 Mar 15 08:58

 2. Hm… No ale żona z pewnością wie o długach męża.

  admin

  23 Mar 15 09:15

 3. zacznijmy od tego, kto mu dał gwarancję że na 100% będzie miał rozciągnięcie klauzuli na żonę?
  na razie jeszcze takowej nie ma więc jeśli auta nie należą do dłużnika to tym bardziej skarga nieskuteczna

  ryszard ochódzki

  23 Mar 15 19:20

 4. Można dyskutować są też dłużnika (wspólnota). Można postawić tezę, że dłużnik powinien wiedzieć o tym, że klauzula zostanie rozciągnięta na żonę. Skoro pytający pisze, ze tak będzie na sto procent, to musiała coś podpisać wierzycielowi męża i mąż – dłużnik jak i żona wiedzą o tym.

  admin

  23 Mar 15 19:31

 5. będzie na 100% jak klauzula będzie prawomocnie nadana. tego radziłbym się trzymać 🙂

  ryszard ochódzki

  23 Mar 15 20:26

 6. Zakładam, że skoro pisze on, iż „będzie na 100%” to są podstawy do nadania klauzuli wykonalności – pisemnie zgodziła się na zaciągnięcie długu przez męża.

  Jak masz niezapłaconą fakturę podpisaną przez dłużnika, to też niby nie masz gwarancji 100% że uzyskasz tytuł wykonawczy. Jednak gdy już uzyskasz a dłużnik już przepisał majątek na dzieci, to przy skardze pauliańskiej raczej nic im nie da, że dłużnik powie iż nie było wiadomo, że Ty tytuł wykonawczy uzyskasz. 😉

  admin

  23 Mar 15 20:59

 7. jeśli rzeczywiście się zgodziła, to powinno być. tej informacji wcześniej nie było.
  co do pozbycia się majątku przed uzyskaniem tytułu to sprawa skargi trudniejsza, ale też z duża szansą wygrania

  ryszard ochódzki

  23 Mar 15 23:23

 8. Nie zgodzę się: że jak przepisze majątek na rodzinę to skarga paulińska nie zadziała, oczywiście, że zadziała. Żona jawnie pozbywa się majątku (podpisała jego uznanie), w związku z tym są podstawy do skargi pauliańskiej. Jeżeli żona tego dł. dokonuje sprzedaży majątku w cenie drastycznie niższej od jego wartości lub przekazuje go w ramach darowizmy, nawet jeśli dokonałaby tego jeszcze przed powstaniem wierzytelności to jest oczywiście duża szansa na zaskarżenie takiej umowy (wyzbycia się majątku) na podstawie skargi pauliańskiej (KC 527-534).
  Warunkiem tego jednak jest uzyskanie korzyści majątkowej przez nabywcę/obdarowanego i wynikająca z tego niewypłacalność dłużnika lub pogłębienia wskutek dalszego uszczuplenia stanu posiadania majątku. Oczywiście osoby trzecie kupujące muszą dołożyć należytej staranności powinny pozyskać informację czemu żonka sprzedaje części swojego majątku. Najlepszy rozwiązaniem jest darowizna, bo w tedy odpada powyższe zdanie, ponieważ w tedy istotny jest sam fakt bezpłatnego rozdysponowania majątkiem w istocie należnym dłużnikowi. Natomiast, jeśli beneficentem była osoba pozostająca w bliskich relacjach z dłużnikiem, np. krewny lub partner życiowy, albo jakiś przedsiębiorca z którym cały czas dł. współpracuje w tedy domniemywa się ŚWIADOMOŚĆ POKRZYWDZENIA WIERZYCIELA.
  Dodatkowo poinformowałbym dłużników o odpowiedzialności karnej art 300kk w góre

  Krav

  26 Mar 15 10:27

 9. żona sprzedaje samochody, przestań ziomek wypisywać referaty o darowiznach

  ryszard ochódzki

  26 Mar 15 14:06

 10. jak taki „ziomek” jesteś to radź se sam i naucz się czytać 😉

  Krav

  27 Mar 15 10:49

 11. niby w czym mam sobie radzić, bo cię nie kumam?

  ryszard ochódzki

  27 Mar 15 11:18

 12. Problem w tym, że te samochody zostały sprzedane nie wiem komu, dłużnik mi nie powie a jak mam sprawdzić komu sprzedali a drugie to co w związku z tym można zrobić,, art 300kk nie zwróci mi pieniędzy za te samochody. Ma ktoś pomysł… ?

  Paweł

  1 Kwi 15 19:47

 13. W postępowaniu karnym (art. 300 kk) organy ścigania mogłyby ustalić, kto kupił samochody. Sąd może orzec za art. 300 kk obowiązek naprawienia szkody pod rygorem wykonania zawieszonego wyroku (taka opcja najlepsza i jedyna ewentualnie skutkująca).

  Jak już jednak napisałem co do odzyskania w drodze skargi pauliańskiej – jeżeli nabyli w dobrej wierze, to nie będzie podstaw do skargi pauliańskiej.

  admin

  1 Kwi 15 22:08

 14. A jakie dokumenty mam przedstawić do sądu (czy dowody), że posiadali te pojazdy?

  Paweł

  2 Kwi 15 09:06

 15. Raczej na policję / do prokuratury skoro mówimy o sprawie karnej. No to, co masz, zrzuty ekranu z Allegro, coś innego? Twoje zeznania, że widziałeś? Wszystko co jest.

  admin

  2 Kwi 15 09:15

Skomentuj