Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Użycie poczty e-mail do popełnienia przestępstwa z art. 212 KK

komentarze 2

Pytanie: Zgodnie z art. 212 § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

I chodzi mi właśnie o ten § 2. Jak Pan uważa, czy gdy wyślę przez internet do jednej osoby informację szkalującą kogoś (poniżającą, narażającą na utratę zaufania…) to będzie to uznane za dokonane przez środek masowego komunikowania się? Internet jest podobno takim środkiem masowego komunikowania ale byłaby to tylko jedna wiadomość, do jednej osoby. Skutek taki sam jak wysłanie do nie listu poleconego na przykład.

Odpowiedź: To raczej strona www, blog albo forum internetowe itp. należy rozumieć jako internetowy środek masowego komunikowania, gdyż z publikacją na tychże może zapoznać się wiele osób. Wysłanie natomiast jednej wiadomości e-mail nie powinno być (moim zdaniem) traktowane jako dokonane za pomocą środka masowego komunikowania. Istotnie bowiem efekt będzie taki jak wysłanie listu w formie przesyłki papierowej. Jeżeli jednak na przykład zakupi Pan bazę adresów e-mail i naraz wyśle taki e-mail do np. 50 odbiorców (oddzieliwszy adresy e-mail przecinkiem), to moim zdaniem będzie to już podpadać pod § 2 artykułu 212 KK

A poza tym… Jak Pan trafi na głupiego albo raczej złośliwego lub skorumpowanego sędziego (co łapówkę wziął od adwokata tej szkalowanej osoby), to nie można wykluczyć tego że nawet taką jedną wiadomość e-mail podciągnie pod masowe komunikowanie. W uzasadnieniu wyroku powypisuje bzdury na poziomie debila no ale co Pan zrobi? „Solidarni” korporacyjnie (też skorumpowani) sędziowie II instancji utrzymają to w mocy, pisząc podobnie debilne uzasadnienie. Nie można wykluczyć takiej ewentualności w każdym bądź razie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/03/2015

Komentarze do 'Użycie poczty e-mail do popełnienia przestępstwa z art. 212 KK'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie da się kogoś „…poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności…” wysyłając mu maila z własnego adresu e-mail, na jego adres e-mail.

  Chyba, że wysyła się maila np. do szefa dużej firmy, na jej ogólny adres mailowy, do którego dostęp ma np. 10 pracowników firmy. Tutaj już sprawy mają się zgoła inaczej.

  Mike

  16 Mar 15 09:33

 2. No zgada się i właśnie o to pytającemu chodzi. Napisał że chodzi o wysłanie maila do jednej osoby, maila szkalującego kogoś (a nie tą osobę do której mail zostanie wysłany). Jeden taki mail wystarczy aby uznać to za przestępstwo.

  admin

  16 Mar 15 09:38

Skomentuj