Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja ze wspólnego udziału w nieruchomości obciążonej prawem dożywocia

skomentuj

Pytanie: Bardzo prosze o …uspokojenie nerwow. Komornik dokonal wpisu do KW zamieszkalej nieruchomosci, ktorej jestem wspolwlascicielka razem z mezem moim bratem i jego zona. Malzonek nie jest dluznikiem, wyrazal tylko zgode na zaciagniecie przeze mnie kredytu gotowkowego, nie posiadamy intercyzy. Dodatkowo zamieszkuje ze mna mama, ktora posiada we wpisie dozywotnie, nieodplatne uzytkowanie. Ja nie pracuje, maz posiada zajeta przez swoje dlugi emeryture. Dzieci dorosle za granica. Wstrzymalam wizyte bieglego (o ile tak postanowilby wierzyciel ) deklarujac sie na comiesieczne wplaty. Prosze powiedziec czy w takiej sytuacji to moze wogole dojsc do licytacji badz kiedy moje dalsze wplaty beda mniejsze lub zerowe? Jakie prawa i obowiazki posiadalby potencjalny nabywca? I co z nami? Co robic?

Odpowiedź: Skoro małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie przez Panią kredytu, to komornik może prowadzić egzekucję z Państwa wspólnego udziału w tej nieruchomości. Jest to jednak wciąż tylko udział a pozostały udział należy do osób które w ogóle za dług Pani nie odpowiadają. No i jeszcze to dożywocie dodatkowo powinno zniechęcić wierzyciela do egzekucji z udziału w nieruchomości (rzadko kiedy udział znajduje nabywcę). Nabywca udziału w nieruchomości zostanie bowiem obciążony prawem dożywocia, skoro jest ujawnione to prawo w księdze wieczystej (a jakby nie było, to trzeba je ujawnić do protokołu z opisu nieruchomości).Nie mam pojęcia, jak zachowa się wierzyciel w przypadku niskich wpłat bądź ich braku. Ja z pewnością nie dążyłbym na jego miejscu do licytacji, a to z uwagi na wyżej wskazane okoliczności. A jak ten wierzyciel postąpi, tego jak wspomniałem, nie wiem.

Dłużnik może znacznie (minimum kilka miesięcy) odwlec licytację, wystarczy złożyć skargę na czynności komornika a konkretnie na wycenę nieruchomości (czyli że według pani została zaniżona) następnie odwołać się, jeżeli skarga nie zostanie przez sąd uwzględniona.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/03/2015

Skomentuj