Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odroczenie terminu opisu i oszacowania nieruchomości na wniosek dłużnika

6 komentarzy

Pytanie: Komornik wyznaczył datę oszacowania i opisu nieruchomości w tym tygodniu, ale nas nie będzie ze względu na wyjazd zarobkowy, a na nieruchomości jest najemca. wysłaliśmy pismo z prośbą o przeniesienie terminu na kwiecień, ale nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi, mimo iż pismo zostało odebrane.

Myśli Pan, że jest szansa, że ten termin zostanie przeniesiony an kwiecień? Czy osoba, która będzie dokonywała oszacowania (biegły sadowy) ma prawo siłą wejść do mieszkania gdy jest tam najemca (lub jest poza nieruchomością w pracy?)? I czy komornik może zająć mienie najemcy na terenie nieruchomości?

Przeczytaj też: Czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania?

Odpowiedź: Przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie egzekucji z nieruchomości milczą w kwestii możliwości zmiany terminu opisu i oszacowania nieruchomości nie tylko na wniosek dłużnika ale też na wniosek wierzyciela. Należy zatem uznać, że komornik nie musi uwzględnić ani nawet rozpatrzyć Państwa wniosku i według mnie termin nie zostanie odroczony tym bardziej że aż na kwiecień.

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

Tak, komornik z biegłym sądowym w celu dokonania opisu i oszacowania nieruchomości mogą siłą wejść do nieruchomości także podczas nieobecności najemcy, w tym otwierając drzwi siłowo – demontując, niszcząc zamki.

Komornik nie ma prawa zająć mienia najemcy a jeśli tego dokona (np. pod nieobecność najemcy, nie wiedząc o tym, że jest to mienie najemcy), to na żądanie najemcy powinien je zwolnić.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2024

Komentarze do 'Odroczenie terminu opisu i oszacowania nieruchomości na wniosek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik nie wejdzie siłowo jeżeli wierzyciel nie wpłaci mu na to zaliczki a to koszt rzędu 1000 złotych. Nie każdy wierzyciel wpłaci taką kwotę.

    janko

    13 sty 24 o 06:35

  2. O ile w przypadku siłowego wejścia w celu zajęcia ruchomości faktycznie wielu wierzycieli nie wpłaca takiej zaliczki, o tyle w przypadku egzekucji z nieruchomości kiedy to już przecież zapłacili z góry za opis i oszacowanie, prawdopodobnie (prawie) każdy wpłaci zaliczkę aby komornik mógł dokonać opisu i oszacowania.

    admin

    13 sty 24 o 11:00

  3. Nie wpuszczać, niech wiercą na oczach dłużnika. Zamki to koszt 150zł., niech wierzyciel wie, że łatwo nie będzie, a to gra czysto psychologiczna. Najlepiej nagrać film że drzwi są otwarte i poczekać aż przyjdą (cały czas kamerując), powiedzieć że się klucze zgubiło i nie można wejść. Barany nie sprawdzą, tylko będą wiercić otwarte drzwi. Warto to nagrać dla potomnych i skargę na czynności komornika. Trzeba im jednak patrzeć na ręce, bo przychodzą z kamerą, ale kamerują sufit zamiast to co się dzieje w mieszkaniu. W kwestii szkód doradzić nie mogę, ale zawsze takie patałachy jednak coś zniszczą i oczywiście tego nie nagrają.

    Adam

    16 sty 24 o 11:03

  4. Filmowanie sufitu zamiast czynności według mnie można zakwalifikować jako przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez komornika.

    admin

    16 sty 24 o 12:41

  5. A ja mam inne pytanie- rok temu miałam termin opisu i oszacowania nieruchomości, a informacja o tym została umieszczona na popularnej stronie internetowej z licytacjami. Pomimo czynności które się zakończyły Informacja ta ciagle widnieje w internecie, co już dwukrotnie przeszkodziło mi w podjęciu pracy. Oczywiście udział i tak się nie sprzedał, a ja jestem dodatkowo “karana” za ten wpis. Czy można coś na to poradzić?

    Kaja

    12 mar 24 o 06:25

  6. Wezwać administratora strony jak również komornika do usunięcia wpisu pod rygorem wytoczenia powództwa cywilnego o ochronę dóbr osobistych i zapłatę jak również wniesienia zawiadomienia do prokuratury w związku z naruszeniem ochrony danych osobowych oraz prywatn4ego aktu oskarżenia z art. 212 kk. A jeżeli jest Pani w stanie udowodnić, że z tego powodu nie może Pani znaleźć pracy, to i powództwo o odszkodowanie już może Pani wnieść.

    admin

    12 mar 24 o 08:48

Skomentuj